Fortsæt til indhold
Indland

Skole skal alligevel ikke huse asylansøgere

"Jeg har næsten ikke ord for hvor meget det glæder mig," siger formanden for skolen i Nyker.

Mandag blev planerne om et asylcenter på en skole på Bornholm trukket tilbage.

Borgmesteren på Bornholm, Winni Grosbøll (S), har ændret planerne for kommende asylansøgerne på øen.

"Når der har været så massiv modstand mod at byde nye mennesker velkommen til det område, så har vi valgt at sige, at bekymringen kan være, at det bliver en rigtig dårlig historie for begge parter," siger borgmesteren til Ekstra Bladet.

Oprindeligt skulle omkring 100 asylansøgere bo på skolen i Nyker og 200 skulle bo på det tidligere plejecenter "Slottet" i Rønne.

Skoleformanden er tilfreds

Planerne for asylcentret på det tidligere plejehjem fortsætter, men asylansøgerne kommer alligevel ikke til at bo på skolen i Nyker.

Og netop det er formanden for skolen, Bo Hansen, tilfreds med.

"Jeg har næsten ikke ord for, hvor meget det glæder mig, at det lykkedes os at få ændret det oprindelige forslag," siger han til DR.

Bekymring for placering

Bornholms Frie Idrætsskole, Nyker Idrætsforening og Nyker Borgerforening udgør til sammen modstanden mod planerne om et asylcenter på skolen i Nyker.

"Tanken om at eventuelt traumatiserede voksne mænd fra en os fremmed kultur skal tilbydes ophold lige op til en "skolegård" og et legeområde er efter vores mening udtryk for en uheldig disponering fra Bornholms Regionskommunes side," udtaler de til Bornholm.nu.

De håber dog, at man kan finde et andet sted til asylcentret i Nyker end lige på skolen.

Borgmester deler ikke bekymring

Den store modstand mod planerne for et asylcenter på skolen har været grunden til, at borgmester Winni Grosbøll har trukket det tilbage.

Bekymringen i forhold til sammensætningen af en skole og et asylcenter deler borgmesteren og skolens formand ikke.

Winni Grosbøll udtaler i den forbindelse til Ekstra Bladet, at hun ikke mener, at man skal skærme børn mod asylansøgerne.

Planen for asylansøgerne

Efter ændringerne i de oprindelige planer har borgmesteren mandag udsendt en pressemeddelelse, hvori hun fortæller, at antallet af asylansøgere på det gamle plejehjem i Rønne nu er steget til omkring 300.

Da antallet er højere end først planlagt, vil man inddrage plejehjemmets anneks til formålet.

Så i stedet for at fordele asylansøgerne rundt på øen, bliver asylansøgerne samlet ét sted.