Fortsæt til indhold
Indland

14 mænd dømt for historisk røveri

10. august 2008 begik 14 mænd danmarkshistoriens største røveri, fastslår retten.

Dommen faldt tirsdag morgen i Retten i Glostrup. hvor sagen mod de 14 har kørt siden marts.

De 14 er kendt skyldige i røveri af særlig farlig karakter, brandstiftelse, tyveri og er dømt for at forvolde fare for andres liv.

En franskmand blev derudover kendt skyldig i ulovlig våbenbesiddelse, da hans fingeraftryk er fundet på et af de AK47-geværer, der blev brugt under røveriet.

Kræver 15 års fængsel

Strafudmålingen står endnu tilbage i sagen om det usædvanlige røveri mod Dansk Værdihåndtering, DVH, i Brøndby, der gav et udbytte på knap 62 mio. kr.

Kun knap fire mio. kr. er blevet fundet.

Statsadvokaten Kim Christiansen kræver 15 års fængsel til alle 14, undtagen en 43-årig dansker, der er erklæret sindssyg. Men han er klar over, at ikke alle vil få den hårdeste straf.

"Jeg forventer, at vi i sidste ende vil ende med en tredeling, sådan så hovedmændene får én straf, mens der vil være en mellemgruppe og en undergruppe, der slipper billigere," siger han til Ritzau.

Brugte gummiged

Tre danskere og 11 andre mænd med henholdsvis svensk, fransk og marrokansk pas blev dømt for røveriet, som skete tidligt om morgenen den 10. august 2008, da en gummiged tordnede mod muren hos DVH's pengecentral.

Gummigedens chauffør skulle bruge et par minutters rambukkørsel, før muren gav sig. Dermed var der åbent fra nabofirmaet Miltons lagerhal ind til det centrale pengelager.

Imens gjorde fire andre maskerede og maskinpistolbevæbnede røvere sig klar. En mørk Audi Stationcar holder med bagklappen åben på p-pladsen.

Politiet fulgte med

Da muren var nedlagt, gik det stærkt. På seks minutter tømtes DVH systematisk.

Der blev slæbt ”pizzabakker” med penge ud, orange plastikkasser med penge blev smidt ned i ishockey-tasker, en hel rullevogn fyldt med penge røg samme vej, og flere gange var røverne halvt nede i knæ, da de slæbte penge ud i Audien.

Politiet kunne følge det hele på video, og en indsatslederbil nåede frem til hjørnet af Kornmarksvej, mens røveriet var i gang. Men den fik besked på at holde sig i ro, da røverne var svært bevæbnede.

Samtidig fik vagtchefen meldinger om partisansøm, der havde punkteret patruljevogne, brændende skraldebiler på tilkørselsvejene fra politigården til DVH og om en skraldebil, der blokerede udkørslen til politigården.

Det var tips fra borgerne, som førte til de første anholdelser i sagen.

Straffene afsiges onsdag 15. september kl. 08.30.

LÆS OGSÅ: Anklager udpeger topfolk bag millionkup