Mand hårdt såret og betjent ramt af skud i politiaktion
Fyns politi oplyser at både en gerningsmand og en betjent blev såret i en politiaktion på Tåsinge tirsdag eftermiddag.
Tidligt tirsdag eftermiddag iværksatte Fyns Politi en aktion på Tåsinge, hvor en mand havde forskanset sig i en bygning.
Politiet havde grund til at tro, at manden var bevæbnet, og området blev derfor spærret af.
Aktionen blev afblæst omkring 17-tiden, men en pressemeddelse fra politiet frigivet tirsdag aften viser, at aktionen ikke blev afsluttet på fredelig vis.
»I forbindelse med aktionen er gerningsmanden blevet hårdt såret og på vej til Odense Universitetshospital. De pårørende er underrettet,« lyder det i pressemeddelelsen fra Fyns Politi.
Videre i meddelelsen fremgår det, at en betjent i forbindelse med aktionen blev ramt i overarmen af et skud.
»Kollegaens pårørende er underrettet, og han behandles på Odense Universitetshospital. Han har det efter omstændighederne godt,« skriver Fyns Politi.
Aktionen fandt sted ved en samling huse lige vest for Bjerreby midt på Tåsinge. Aktionen blev sat i værk efter en anmeldelse indløb klokken 13.13, om at en mand havde forskanset sig, efter han først var kommet med trusler og sidenhen havde affyret skud mod en anden person.
Til TV 2 Fyn oplyser politiinspektør Henrik Skals, at man skød gas ind i huset for at drive manden ud, efter han havde løsnet skud mod politiet.
Henrik Skals afviser overfor samme medie at udtale sig om, hvorvidt manden i forvejen var kendt af politiet, eller hvad der førte til de trusler, som startede hele sagen.
Undervejs i aktionen blev de nærmeste beboere evakueret, mens man bad offentligheden om at holde sig væk. Politiet meldte flere gange ud, at man uden held forsøgte at få manden, der havde forskanset sig, i tale.
Fordi en person er kommet alvorligt til skade ved politiets involvering, bliver efterforskningen nu overtaget af Den Uafhængige Politiklagemyndighed.
Dette har politiklagemyndigheden også bekræftet tirsdag aften i en seperat pressemeddelelse.
»Når politiklagemyndighedens undersøgelse er afsluttet, vil myndigheden udarbejde en redegørelse om sagen til Statsadvokaten i Viborg. Politiklagemyndigheden har på nuværende tidspunkt ikke yderligere oplysninger vedrørende sagen,« fremgår det i denne pressemeddelelse.
Gerningsmanden i sagen vil onsdag blive fremstillet i grundlovsforhør, oplyser vagtchefen ved Fyns Politi til Ritzau. Det vil formentlig ske in absentia.