Her er første deltager i "Varm på is"
En af deltagerne i afløseren for tv-succesen "Vild med dans" bliver sexologen Joan Ørting. Også showets værter er udpeget.
TV 2 er i fuld gang med at varme op under afløseren for efterårets store seermagnet, fredagsshowet "Vild med dans".
Afløseren får premiere i februar, foregår på en skøjtebane og hedder "Varm på is". Og nu er det første navn på en deltager sluppet ud:
Sexologen Joan Ørting spænder skøjterne, skriver Ekstra Bladet.
Drømmen om prinsesserollen
"Jeg skulle lige have en prøvetime, inden jeg sagde ja, da jeg ikke vidste, om jeg overhovedet kunne balancere på isen. Men jeg har altid haft en drøm om at ligne en russisk skøjteprinsesse med pelskant på ærmerne og i halsudskæringen. Så det var for fristende til at sige nej," siger Joan Ørting til Ekstra Bladet, hvor hun bestyrer bladets sexbrevkasse.
Den professionelle skøjteprinsesse Mikkeline Kierkgaard skal være dommer, coach og vært i trin-for-trin-programmet, der varmer op til fredagens live-udsendelse.
Bubber og Østergaard
Og selve fredagsshowet får et par kendte ansigter som værter: Tv-altmulig-manden Bubber og radioværten Lisbeth Østergaard.
"Jeg glæder mig virkelig. Jeg elsker det med at byde velkommen fredag aften og have så meget godt i posen. Det er en fantastisk ting at lade mennesker dyrke et talent, ingen vidste, at de havde - måske ikke engang dem selv. Og det er den mest positive i verden fra fredag til fredag at se den udvikling, der sker med dem," siger Bubber i en pressemeddelelse fra TV 2.
Britisk koncept
Ligesom "Vild med dans" er "Varm på is" et koncept, som TV 2 har købt i udlandet og tilpasset danske tv-skærme. I dette tilfælde hedder originalen "Dancing on Ice", udviklet af britiske Granada til ITV.
”Vild med dans” har lært os styrken i og glæden ved, at man som nation kan engagere sig i passionerede mennesker, der giver alt, hvad de har i sig, når vi får lov til at se dem udvikle sig fra uge til uge på tv. Samtidig er ”Varm på is” helt sig selv - en helt ny magisk arena for de kendte at boltre sig på. Det er vildt og kræver mere end almindeligt mod at gå på isen," siger TV 2's underholdningschef, Gitte Madsen, som er redaktør på "Varm på is".
"Varm på is" produceres af Nordisk Film & TV.