Fortsæt til indhold
Erhverv

Forskere: Computere kan ikke regne

Computerne er så kraftige og regner med så mange decimaler, at selv små afrundingsfejl kan få betydning. En forsker fra Sun mener ikke, at computere kan regne.

Af MAX STOUGAARD

»Der sker mange fejl i computere, som vi aldrig opdager. Nogle gange fryser en maskine uden nogen umiddelbar grund. Som regel får Microsoft skylden. Vi giver også Microsoft skylden fordi det er bekvemt,« siger teknisk direktør i Sun, Greg Papadopoulos ifølge Computerworld online.

Men i stedet bør man rette søgelyset mod de såkaldte »flydende kommatal«.

Et flydende kommatal gør det muligt at repræsentere meget store eller meget små tal med almindelige decimaltal mod at man giver køb på en smule præcision. Men en brøk som eksempelvis 2/3 er oversat til decimaltal 0,66666...., hvor seks-tallet fortsætter i det uendelige.

Computeren foretager derfor en afrunding og det giver en lille upræcision. Hvis man efterfølgende foretager tilstrækkeligt mange beregninger, vil man på et tidspunkt nå et forkert resultat fordi den lille afrunding har vokset sig større.

Det giver problemer - særligt for store computere.

»Tidligere var processorkraften og hukommelsen en flaskehals. Fra nu af bliver regne-nøjagtigheden en tredje,« siger lektor Edmund Christiansen fra Syddansk Universitet til Computerworld Online.