Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

Danmark bevæger sig væk fra sin demokratiske grundkerne

Stramninger og tiltag mod radikalisering skal ske med den størst mulige bevidsthed om det, vi forsøger at beskytte: Demokratiet og frihedsrettighederne.

I går mødtes en række partier med Bertel Haarder til endnu et møde i rækken af såkaldte “imamforhandlinger”. Her tog partierne V, K, S, DF, SF og LA endnu et par skridt, der har til formål at dæmme op for ekstremisme og radikalisering. Alternativet var ikke med. Ikke fordi vi er uenige i formålet, men fordi vi tvivler på effekten af tiltagene - og hvad der er langt det vigtigste: Fordi vi er bekymrede for, hvad tiltagene samlet set gør ved vores samfund.

Det gælder for eksempel for hadprædikantordningen, hvor man nu vil lave en sortliste, der udelukker bestemte prædikanter fra indrejse i Danmark. En ordning, som regeringen åbent erkender, bliver stærkt udvandet pga. Schengenreglerne. I mine øjne skal vi bestræbe os på aldrig at lave signalpolitik. Signalpolitik er det modsatte af virksom handling, det modsatte af dialog, lytten og et forsøg på at finde frugtbare og konstruktive løsninger. Signalpolitik står i vejen for alle de gode løsninger, som jeg er overbevist om, at vi sammen kan finde.

Vi har efterhånden vænnet os så meget til den evigt mere skærpende retorik over for “mørkemænd”, at vi ikke længere opdager det, når ordene bliver til handling - handling der eroderer det fundament, vi bryster os af at stå på.

Vi skal med oprejst pande kunne møde ekstreme synspunkter med et samfund, der lever, hvad vi prædiker: Demokrati, ytringsfrihed, plads til forskellige holdninger - også de yderligtgående. Det er netop rummeligheden, der bør være kendetegnende for Danmark. Uden den - hvis vi begynder at træde den under fode - er vi ikke længere et eksempel til efterfølgelse. Så har vi taget et fundamentalt skridt i retning af det, vi ellers agiterer så meget imod - i retning af sindelagskontrol og lukkethed, i retning af diskrimination og ufrihed.

Bertel Haarder har bebudet, at det næste punkt på dagsordenen er kriminalisering af visse ytringer. Det er allerede forbudt at true eller opfordre til vold. Vi kan og må ikke stække fundamentale frihedsrettigheder, fordi det er en løsning, der forekommer let. 

Vi må modstå fristelsen til forhastede reaktioner og turde sige til hinanden og til befolkningen, at den lette løsning ikke findes. Og at det netop er, når vi står ansigt til ansigt med “mørkemænd”, at vi skal skrue ekstra op for vores demokratiske og åbne sindelag.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.