Fortsæt til indhold
Europa

Ungarns regering med skarp advarsel til sine borgere: Berlin, London og Paris er "no go"

I en brochure fra den ungarske regering om flygtningesituationen i Europa advares der mod at rejse til flere europæiske hovedstæder. London, Paris og Berlin har ungarerne udråbt til "no-go"-områder.

Flygtninge og migranter har gjort London, Paris og Berlin til områder præget af kaos og gjort, at de er uden for myndighedernes kontrol. Det påstår en officiel brochure, som den ungarske regering har husstandsomdelt til alle ungarske borgere.

Brochuren indeholder en beskrivelse af flygtningeproblemet i Europa, og hvilke konsekvenser flygtningene kan få for Ungarn og Europa.

I den elektroniske udgave af brochuren står der for eksempel:

»Illegale indvandrere krydser grænsen ukontrolleret. Vi ved ikke, hvem de er, og hvad der er deres hensigter. Vi ved ikke, hvor mange af dem, der i virkeligheden er terrorrister.«

Brochuren kommer i forbindelse med en ungarsk folkeafstemning om EU's flygtningekvoter. I den forbindelse advarer den ungarske regering befolkningen mod op mod 900 "no-go"-områder i resten af Europa.

Illustrationerne i brochuren og på den ungarske regerings informationsside viser tydeligt, hvor i Europa der er "no-go"-områder. Steder som London, Bruxelles, Marseille, Berlin og Stockholm er markeret. Men også København skulle ifølge illustrationerne være et "no-go"-område på grund af flygtningepresset. Jyllands-Posten har været i kontakt med den ungarske ambassade i København, og ambassaden oplyser i en mail, at der er ikke er nogle "no-go"-områder i Danmark.

»Ud fra den ungarske regerings oplysninger så er der ikke "no-go"-zoner i Danmark. Det har den ungarske regering aldrig påstået,« skriver Peter Nagy, der er pressesekretær ved den ungarske ambasssade.

Det har ikke været muligt at få ambassaden til at forklare, hvorfor København figurerer på brochurens illustrationer.

Se brochurens kort i dette tweet.

På den ungarske regerings informationsside oplyses det, at "no-go"-områderne er zoner, som myndighederne har opgivet at kontrollere. Der skulle efter sigende herske en lovløshed på grund af flygtningenes manglende respekt for nationale normer og værdier. Her er Paris, London, Stockholm og Berlin nævnt som eksempler i materialet.

I et interview med BBC har den ungarske udenrigsminister, Peter Szijjarto, forklaret, at der eksisterer "no-go"-zoner i Europa. Ifølge Peter Szijjarto er områderne kortlagt på baggrund af officielle dokumenter fra politiet i det pågældende land.

I interviewet bliver han bedt om at forholde sig til, om han mener, at migranter har overtaget områder i London:

»Ja, det vurderer vi ud fra officielle rapporter fra politiet og andre sikkerhedsagenturer. Der er "no-go"-zoner i Europa, og vi vil ikke have "no-go"-zoner i Ungarn,« siger Peter Szijjarto, og forklarer, at den engelske ambassadør i Budapest har gjort indvindinger mod brochurens indhold.

Ifølge Danmarks Radio har den danske ambassade i Budapest intet kendskab til brochuren.

Se interviewet med den ungarske udenrigsminister her.

Den ungarske regering har på det seneste ført en kontroversiel kampagne forud for folkeafstemningen om EU-flygtningekvoter.

I løbet af sommeren har premierminister Viktor Orbans højrefløjsregering hængt tusindvis af flygtningefjendtlige plakater op over hele Ungarn. I store træk sættes der fra regeringens side lighedstegn mellem migranter, terrorisme, kriminalitet og voldtægter.

»Siden begyndelsen af flygtningekrisen har der været en skarp stigning i antallet af chikanesager mod kvinder,« lyder teksten på en plakat.

»Vidste du? Paris-angrebene blev begået af migranter,« lyder det på en anden.

Med den seneste kampagne forsøger den ungarnske regering at få det ungarske folk til at stemme imod forslaget fra EU om at optage flere kvoteflygtninge. I kampagnematerialet skriver den:

»Den obligatoriske omfordeling af flygtninge vil ændre den etniske, kulturelle og religiøse sammensætning af landet. Illegale indvandrere vil ikke respektere vores love, og de vil ikke dele vores kulturelle værdier. Hvis vi ikke gør noget, vil ikke kunne genkende Europa om et par årtier.«

Ungarn satte i 2015 hegn op ved sin sydlige grænse for at begrænse flygtningenes muligheder for at komme ind i landet. Det og andre af Ungarns tiltag fik i forrige uge Luxembourgs udenrigsminister, Jean Asselborn, til at kræve Ungarn smidt ud af EU, da landet ifølge Asselborn »behandler flygtninge værre end dyr«.

Den ungarnske udenrigsminister mener dog ikke, at Ungarn bryder nogle love.

»Vi følger reglerne inden for EU-samarbejdet. Vi følger Schengen-aftalen og Dublin-aftalen, og det er der mange, der ikke har gjort de seneste måneder. Vi har blot beskyttet Schengen-samarbejdet ved at beskytte vores ydre grænser. Derfor overrasker det mig, at vi får så stor kritik,« siger Peter Szijjarto til BBC.