Dansk landstræner: Vi må ikke lave så mange fejl
Danmark tabte med 22-29 til Ungarn i en kamp, hvor det danske hold lavede 25 tekniske fejl.
25 tekniske fejl. Altså boldtab af den ene eller anden slags..
Det var, hvad det danske hold præsterede, da holdet onsdag tabte 22-29 til Ungarn ved VM.
Et uhørt højt antal på dette niveau.
»Offensivt var der for mange uprovokerede fejl. På dette niveau kan man ikke lave så mange fejl, hvis man vil nå langt i turneringen. Jeg er skuffet på mine egne og holdets vegne,« sagde landstræner Klavs Brun Jørgensen.
Han var heller ikke tilfreds med det danske forsvarsspil, der slet ikke fik lukket ned for de ungarske skytter.
»Jeg er skuffet. Vi så ud som Ungarn gjorde i går (tabte med 32-15 til Montenegro), red. Vi var ikke aggressive nok. Vores forsvar stod nede på linjen, og vi lod deres skarpskytter komme for tæt på,« sagde Klavs Bruun Jørgensen.
På trods af det store nederlag lægger han ikke op til vilde ændringer inden fredagens kamp imod Montenegro.
»Man skal blive ved med at tro på basis i sit spil. Man kan ikke ændre alt, fordi man taber en kamp,« siger Klavs Bruun Jørgensen.
Han håber, at holdet kan ryste skuffelsen af sig.
»Jeg vil gøre mit bedste for, at holdet kan rejse sig. Jeg vil tale med spillerne, men jeg håber også, at der kommer noget indefra,« sagde Klavs Bruun Jørgensen.