Fortsæt til indhold
Fodbold

Hjerneskade har sendt dansk trænerlegende i døgnpleje

En simpel operation gik galt, og nu bor "Danmarks bedste træner" Christian Andersen på plejehjem.

Hvide tennisstrømper, oftest med en smøg i munden og et genkendeligt grå-hvidt hår.

Christian Andersen var ikke svær at få øje på, når han førte sig frem som træner for nogle af landets største fodboldklubber.

Men det var ikke kun fremtoningen, der gjorde ham til en af de mest flamboyante og polariserende trænere i den danske fodboldhistorie. Det var også hans mediehåndtering, han gjorde sig bemærket med, hvilket kom til udtryk i 1997, da han proklamerede, at han var Danmarks bedste træner.

De seneste år har der dog været ganske stille om Christian Andersen, og det er der en ganske god grund til, forklarer hans søn, Casper Andersen, over for Ekstra Bladet.

Christian Andersen, der i dag er 70 år, har således været gennem et sygdomsforløb over de sidste tre år, som har ført til syv indgreb i hjernen og en fast tilværelse på et plejehjem, hvor der er opsyn med Christian Andersen døgnet rundt.

"Min far har fået en hjerneskade, som gør, at det er nødvendigt, at han er på et plejehjem, hvor han kan få den påkrævede hjælp. Der er mange basale ting, han ikke længere selv kan, og han har store problemer med korttidshukommelsen," siger Casper Andersen, der udover at være søn til trænerlegenden også spiller fodbold for 1. divisionsklubben Roskilde FC.

Årsagen til, at Christian Andersen endte med at få en hjerneskade, var at en simpel operation gik galt for tre år siden. Her skulle han have lappet en udposning i hovedet, men kort efter operationen fik han en blodprop i hjernen. Det blev begyndelsen på et forløb, hvor han skulle gennem yderligere seks operationer.

"Det er svært at sige, hvad han husker, og hvilken tilstand han er i, når jeg besøger ham. Men vi ser tit fodbold sammen. Det har altid været en fælles ting for os, og min far husker stadig detaljer fra sit liv i fodbold," siger Casper Andersen.

Christian Andersen havde i midten af 1990'erne succes som træner for AB, hvorefter han i 1999 blev træner for FC København. Men efter blot 75 dage og én kamp i trænersædet hos FCK blev Christian Andersen fyret, angiveligt fordi han havde opført sig upassende under en træningslejr op til sæsonstarten.

Siden blev han træner for B.93 og dernæst Farum Boldklub, som han førte til oprykning til Superligaen i 2002. Året efter fik klubben bronze, og da Farum Boldklub blev til FC Nordsjælland var det også med Christian Andersen i spidsen for klubben. Han blev dog fyret i 2004.

Senest var Christian Andersen træner for Boldklubben Frem i 2010.