- For abonnenter
Sócrates stak næven i vejret og brugte fodbold til at få frihed, men vil de nuværende brasilianere få samme eftermæle?
Mandag spiller Brasilien VM-kvartfinale mod Sydkorea med et landshold, der i hjemlandet er blevet brugt i valgkampen om præsidentposten. For 40 år siden kæmpede brasilianske legender mod et militærdiktatur.
DOHA
Onsdag formiddag tog danskeren Peter Arnholdt hen på den engelske pub The Bridge i Belo Horizonte, en provinsby 440 km nord for Rio de Janeiro i Brasilien. Klokken 12 skulle han se Danmark spille mod Australien, og her mødte han José Reinaldo de Lima, en 65-årig herre.
Reinaldo, som var hans kaldenavn, er med 255 mål i 475 kampe den mest scorende spiller i den lokale klub Atlético Mineiros historie, hvilket gav ham kælenavnet Rei, kongen, og i 37 landskampe for Brasilien traf han målet 14 gange.
Et af målene faldt ved VM i 1978 i Argentina. I kampen mod Sverige udlignede Reinaldo, og han fejrede målet ved at stikke sin knyttede næve i vejret, ikke en specielt velset gestus på det tidspunkt, da det var en protest både mod værterne Argentinas militærdiktatur og et lignende regime i Brasilien.
Først i 1985 var der demokratiske tilstande i Brasilien, hvis ellers elskede landshold i 2022 er ved at splitte den fodboldtossede nation.