Fortsæt til indhold
Rejser

Fem flotte filmkulisser i Danmark

Brug din weekend på at komme tæt på steder, som er blevet brugt som bagtæppe i danske film og tv-serier. Tag for eksempel på byvandring og se de kongelige kulisser fra filmen ”En kongelig affære” eller besøg Hagenskov Gods på Fyn, der danner rammen om Danmarks dyreste tv-serie, ”1864”.

Johanne Trærup

Arvingerne

Anden sæson af DR’s dramaserie ”Arvingerne” har netop haft premiere. Serien handler om, hvad det vil sige at være en familie i en moderne tid, hvor de klassiske familiemønstre er i opbrud. Anden sæson udspiller sig, ligesom første sæson, omkring herregården Grønnegaard på Sydfyn, der stadig er fyldt med forskellige agendaer fra familiens medlemmer.

Læser du med fra mobilen, så se flere billeder her.

Grønnegaard, der danner ramme om ”Arvingerne”, hedder i virkeligheden Langkildegård og er en gammel gård, som ligger i Lunde Sogn ved Egebjerg i Svendborg Kommune. Det er ikke muligt at komme indenfor på Langkildegård, men man kan køre forbi og se den omkringliggende natur, der også er med i serien. Sydfyn og især Svendborg har også lagt kulisse til store dele af serien. Blandt andet ses Gudmehallerne, hvor en af Danmarks tophåndboldklubber, GOG, til daglig har hjemmebane, Klosterstuen, et værtshus i Svendborg, Svendborg Havn og Kajakklubben.

Langkildegård, Hønsehavevej 4A, 5771 Stenstrup
Gudmehallen, Stærkærvej 1, 5884 Gudme

1864

DR's tv-serie ”1864” er et drama i otte afsnit, der handler om Danmarks nederlag i den 2. Slesvigske Krig. Tv-serien er skrevet og instrueret af Ole Bornedal og er den dyreste tv-produktion i Danmark nogensinde med en pris på 173 mio. kr. 1864 er en fortælling om både udskyld og kærlighed og om Danmark, der bryder ud i en krig, som viser sig at være den blodigste i Danmarks historie.

Foto: Per Arnesen/Miso Film

Mange af scenerne i 1864 er ligesom ”Arvingerne” optaget på Fyn. Blandt andet har Fyns Frilandsmuseum lagt ramme til en række optagelser fra figurerne Laust og Peters opvækst på landet. Den lille gård kaldet Melby-huset står stadig, som da tv-holdet forlod det, og det er derfor muligt at se selvsamme kulisse fra filmen på tætteste hold.

Filmens hovedkulisse er Hagenskov Gods, hvor blandt andet scenen med godsejerens søn Didrich, der netop er kommet hjem fra krigen, finder sted. Også Faaborg bymidte er med i serien, hvor særligt Bøjestræde er blevet brugt samt naturområdet ved Nab, hvor scener fra soldaterlejren er blevet optaget.

Fyns Frilandsmuseum, Sejerskovvej 20, 5260 Odense S
Hagenskov Gods, 5631 Ebbestrup
Naturområdet ved Nab, 5600 Faaborg

En kongelig affære

”En kongelig affære” er en dansk spillefilm fra 2012, der er instrueret af Nikolaj Arcel. Filmen er et romantisk drama og handler om København i slutningen af 1760, hvor den danske konge, Christian VII, blev gift med den engelske Caroline Mathilde. Filmen vandt to Sølvbjørne ved Filmfestivalen i Berlin, en for bedste manuskript og en for bedste mandlige hovedrolle til Mikkel Boe Følsgaard for rollen som Christian VII.

Mads Mikkelsen som Struensee og Mikkel Boe Følsgaard som kong Christian VII i filmen "En kongelig affære" Foto: Jiri Hanzn

Store dele af filmen foregår på Christiansborg Slot, der frem til 1794 var det kongelige hofs hovedresidens samt korridorerne på Prinsens Palæ på Nationalmuseet. Men filmen udspiller sig også rundt omkring i Københavns smalle gader og gemte skyggesider. På en byvandring med fokus på filmen kan du få hele historien om både kærlighed, intriger, galskab, nevældens Europa og Oplysningstiden. Byvandring med guide koster 50 kr. for børn og studerende og 100 kr. for voksne.

Christiansborg Slot, Prins Jørgens Gård 1, 1218 København
Prinsens Palæ, Frederiksholms Kanal 12, 1220 København K
Læs mere: www.byvandring.nu/royalaffair

Dicte

”Dicte” er en dansk tv-serie om kriminalreporter Dicte Svendsen, der spilles af Iben Hjejle. Serien foregår i Aarhus og omegn og viser både kendte og ukendte kroge af den jyske hovedstad, hvor Dicte søger efter spor og taler med forskellige vidner for at løse mordsager.

På VisitAarhus' hjemmeside er det muligt at følge i hælene på Dicte på en alternativ by-guide, hvor du kommer rundt i det urbane Aarhus. På turen kan du tage forbi Dictes kontor ved åen og se det sted på havnen, hvor en gravid kvinde findes dræbt. Du kan også se Politigården, Wagner og Bendtsens arbejdsplads, og Hellet, der i tv-serien er et værested for samfundets skrøbelige eksistenser. På VisitAarhus' hjemmeside kan du læse om lokationerne og få inspiration til forskellige Dicte-ruter.

Dictes kontor, Åboulevarden 46, 8000 Aarhus C
Politigården, Ridderstræde 1, 8000 Århus C
Hellet, Jægergårdsgade 107, 8000 Aarhus C
Læs mere på www.visitaarhus.dk

Hvidstensgruppen

Filmen er et autentisk drama om den jyske modstandsgruppen Hvidstengruppen, der var en af besættelsestidens mest berømte illegale grupper. Store dele af filmen foregår på Hvidsten Kro, der ejes af gruppens leder, Marius Fiil, og hans kone, Gudrun Fiil. Her planlagde han sammen med sin søn, svigersøn og resten af gruppen, hvordan de skulle modtage våben fra luften.

Hvidsten Kro, der stadig er åben for gæster, blev bygget i 1634 og er derfor en af de ældste i Danmark. Stedet har været familieejet siden 1884, og det var især kroparret Marius og Gudrun, som kom til at præge kroen inden krigen. I dag driver fjerde generation, Christina og Søren Fiil, den historiske kro, hvor det er muligt at spise traditionel æggekage eller tage forbi til kaffe og kage. Tæt ved kroen ligger Allestrupgårds plantage, hvor Hvidstengruppen modtog de våben, der blev kastet ned fra luften af englænderne.

Hvidsten Kro, Mariagervej 450, Hvidsten, 8981 Spentrup
Mustard Point, Allestrup Plantage, 8961 Allingåbro