Fortsæt til indhold
Rejser

Portugal på egen hånd

<p>Hvis I vil se mere af ferielandet end de traditionelle chartermål, er bilferie på egen hånd en god løsning.</p>

Efter en uges bilrundrejse i Portugal kom vi tilbage til Algarvekysten i god tid og besluttede os for et par timers gensyn med Albufeira. Handler det om sol, hav, fest og ballade, altid en bar eller souvenirbutik inden for få skridt, er Albufeira stedet.

Vi priste os lykkelige for at have brugt ugen på en bilrundrejse til hyggelige byer væk fra den charmerende, men meget overrendte sydkyst. Selvfølgelig delte vi oplevelserne med andre turister, men i mere passende doser.

Portugal er et af Star Tours efterhånden mange rejsemål med mulighed for bilrund-rejse på egen hånd.

Estoril

Tui-flyet fra København til Faro ved Algarvekysten var en time forsinket, så det var mørkt, inden vi kunne rulle ud fra lufthavnsområdet, og over midnat, inden vi nåede frem Hotel Londres i Estoril efter 300 km god motorvej.

Estoril, det første forudbestilte stop med tre overnatninger, er en mondæn badeby en halv times kørsel vest for Lissabon på Portugals riviera, Costa da Sol.

Flotte palæer overalt viser, at Estoril er for de velhavende. I en stor park midt i byen ligger Europas største kasino. Her er masser af eksklusive butikker - det kniber mere med at finde et ganske almindeligt supermarked. Først på andendagen lykkedes det at opspore en bladkiosk (der havde bl.a. Ekstra Bladet) med lidt daglige fornødenheder. Den lå gemt i en tunnel tæt ved stranden.

En bred og flot strandpromenade med restauranter og cafeer fører til nabobyen Cascais, som nærmest er vokset sammen med Estoril, og der fandt vi et supermarked.

Lissabon

Fra Estoril er det oplagt at tage en tur til Lissabon. Selv om vi havde bilen til rådighed, valgte vi at tage toget, som kører lige til centrum med masser af stop undervejs langs Tejo-floden, bl.a. i bydelen Belém, der byder på masser af historiske seværdigheder.

Vi fortsatte til endestationen tættere på centrum og brugte formiddagen på at kigge butikker og shoppe og eftermiddagen på at besøge Lissabons gamle borg, Castelo de São Jorge, beliggende på en af byens syv høje med en formidabel udsigt over byen og Tejo-floden.

Hotel Londres i Estoril er et pænt trestjernet hotel med pool i baghaven og kun 500 meter til stranden og strandpromenaden.

Sintra

Efter tre overnatninger i Estoril gik turen til Ericeira, et par timers kørsel nordpå, så der var god tid til et stop i Sintra undervejs. Byen, der er omgivet af grønne skove, var de portugisiske kongers foretrukne sommerresidens og er et yndet udflugtsmål fra Lissabon kun 25 km derfra.

Kongepaladset, Palácio Nacional, er den mest berømte seværdighed, men vi valgte i stedet parken omkring et andet kongeslot, Palácio Nacional da Pena, bygget i midten af 1800-tallet. Slottet ligger på en bjergtop og er omgivet af en parklignende skov med træer fra det meste af jordkloden.

Fra torvet i Sintra leder små gyder i mange retninger med hyggelige butikker med souvenirs og lokale produkter.

Ericeira

Hotellet i Ericeira - Vila Galé - ligger på klipperne lige ned til Atlanterhavet. Det lever fuldt ud op til sine fire stjerner med hyggelige værelser i gammel stil, fin restaurant og tre swimmingpools hugget ned i klipperne ved kanten af havet.

Byen har kun 6.000 indbyggere, men en dejlig atmosfære, sandstrand for foden af klipperne og en hyggelig gågade med butikker og levende musik lørdag aften, der tiltrækker både unge, gamle og børn.

Évora

Efter to nætter forlod vi Ericeira og Atlanterhavet og kørte til Évora længere inde i landet, hovedstad i Alentejo-provinsen. Med 2.000 år på bagen og en historisk bydel bag solide bymure er byen af Unesco udpeget som en del af verdenskulturarven.

Hotel Évora, som vi bor på, fortjener med sin store swimmingpool, sit gode køkken og pæne værelser en stjerne mere end de tre, det har.

Bilrundrejse på egen hånd er næppe attraktivt for børnefamilier eller for dem, der først og fremmest skal dase i solen om dagen og more sig i nattelivet med andre turister.

Men har man lyst til at se lidt mere af ferielandet og selv bestemme tempoet, kan det kun anbefales.

Læs også: Liste over nye rejsemål overrasker