Fortsæt til indhold
Rejser

Kunsten at rejse alene med børn

Giv dem en pool. Giv dem sol og souvenirs, og de vil ikke bede om mere. Lad dem få klorforgiftning med is til, og deres ferie vil nå højderne af den sky, vi ikke fik set et glimt af i den uge, vi var på ferie i Tyrkiet. En vel at mærke eneforældre-ferie med to børn i alderen 10 og 13 år.

Af METTE EGELUND OLSEN

Det kunne have været hvor som helst, og så blev det til Alanya i Tyrkiet. På charterferie i højsæsonen. Hvor ucharmerende det end kan lyde.

For det kan da godt være, at en charterrejse ikke kan måle sig med de mere eksotiske rejseformer og mål, vi hører så meget om. Men dette skulle være nemt, billigt og alligevel af en god kvalitet. Og det skulle kunne holde til både at være for børn og for en enlig mor.

Det hele startede allerede inden, vi skulle flyve. Den store på 13 år var pludselig for stor til at være barn og - i mine øjne - for lille til at være voksen.

For drengen talte pludselig for en voksen, når det gjaldt rejsens pris. Og vi ved det jo godt: Det er dyrt at være enlig. Til gengæld fik han serveret voksen-mad på flyet, hvilket fik ham til at rette sig op og blive et par centimeter højere i det smalle flysæde.

Allerede dér gjaldt det om at være på forkant. Med skænderierne især. For mine børn skændes. Ja, de slås på det nærmeste, og er der noget, der kan få et skænderi i gang, så er det situationer som denne.

På forkant handler hele dette rejsekoncept om. Vel at mærke med undtagelser. For forkanter kan knække og løsninger vise sig der, hvor fantasien ingen grænser har.

Det handler om at tage føringen og så indimellem give dem lov til at vælge (eller tro, at de vælger). Man må som voksen se og høre efter, hvor de er henne mentalt og kropsligt (trætte?), og hvorhen de gerne vil nu. Så kan man selvfølgelig vælge at følge efter eller ej. Og husk, at hvad de ikke ved, har de ikke godt af at vide. Planlæg. Planlæg. På forkant.

For tre, hvoraf den ene er voksen, kan være en svær konstellation, særligt når de to børn er henholdsvis dreng og pige og meget forskellige. Og hvordan får man alle tre til at føle, at de har haft en god ferie?

Bestem på forhånd, hvad du vil. Tag tingene i forvejen.

Skal vi på ture? Skal de op i tempo eller ned? Kan jeg holde ud at ligge brak ved poolen? Får de venner? Og skal venskaber sætte dagsordener? Sådan én blev sat en af dagene, da min datter mødte en legekammerat, og vi gav dem mulighed for at lege sammen på stranden.

Fordeling af rettigheder

På et tidspunkt besluttede jeg mig for, at vi hver især skulle have en dag, hvor vi bestemte, hvad der skulle ske.

Det pudsige var, at der ikke var så stor forskel på dagene, når det gjaldt børnene. Den ene valgte pool først, basar bagefter, så pool og så videre. Den anden valgte basar først, så pool og så pool.

De gange, vi var ved stranden, var det mig, der bestemte det.

Stranden - Kleopatrastranden - en lidt grov sandstrand, der bliver meget dyb efter et par meter. Der er tit store bølger, og det kræver en årvågen voksen, hvis børnene skal kaste sig omkuld i de tyrkiske vandmasser. Vi klarede dog bølgerne med 40 kr. og en ny stor badering.

Vi blev meget på hotellet. Der var aktiviteter for børnene hver dag klokken 11 og klokken 16. Det kunne være rutsjebaneræs eller mini-disco. Mellem klokken 12-14 var der åbent hus (Open House), som var et aktivitetsrum, hvor man blandt andet kunne tegne og se film.

Tidspunktet var godt valgt, da det lige var midt i den varmeste stund på dagen.

Vi nåede dog aldrig at gøre brug af det. Jeg tror, de følte sig for store.

Til gengæld misbrugte de på det nærmeste poolen og dens slægtning - et lille vandland med vandrutsjebaner - der var åbent fem timer om dagen. Og nogle gange blev den 22, før jeg kunne hale dem ind til bassinkanten.

God underholdning

Når vi så havde spist aftensmad (vi havde halvpension), stod den også på optræden og diverse aktiviteter, der involverede både børn og voksne. Det kunne være en særlig tyrkisk aften med danseforestilling, eller det kunne være havefest med limbodans og tovtrækning. Et meget engageret personale, der både underholdt og serverede, sørgede for at gøre aftnerne til en oplevelse for deres gæster. Og så er det, at jeg tysser på den lille stemme, der hvisker ”grisefest” i øret på mig. For vi morede os faktisk.

Der var dog dage, ja næsten dage, hvor de skændtes så meget, at jeg fik lyst til at holde ferie med dem hver især. Den store driller, og den lille gør gengæld, og sådan fortsætter det i, hvad jeg føler er evigheder på tyrkisk. Jeg føler også de andre turisters øjne på min bare ryg i badedragt. Øjnene fra alle familierne. For når jeg ser mig omkring, så er det tilsyneladende helstøbte familier. Ingen enlige forsørgere. Kun fire-enigheder med måske en ekstra mælketand.

Jeg forregnede mig. Den allersidste dag. På Min Dag.

Hjemmefra havde jeg besluttet mig for, at jeg gerne ville se Pamukkale - også kaldet Bomuldsbjerget. Koste, hvad det ville. Jeg regnede med, det ville være en oplevelse ud over det sædvanlige, og at mine børn også ville synes det samme. Der var bare det ved det, at Pamukkale ligger mindst seks timers kørsel fra Alanya.

Man står op midt om natten og kører med enkelte stop undervejs.

Store strabadser for lidt

Vi kom derop på ugens nok allervarmeste dag og skulle gå langt for at komme til stedet.

Og selv om landskabet var fantastisk med romerske ruiner, blev jeg nervøs for, at vi skulle få solstik. Jeg tænkte kun på vand og skygge.

Men vi så de hvide kalkstens-terrasser og badede i det helsebringende Kleopatras bad. Det sidste tør jeg næsten ikke nævne noget om.

For min søn beskrev bagefter badet som klamt, lunket og med store russiske matroner i, der skovlede sig vej gennem vandet.

Og indrømmet. Jeg må give ham lidt ret.

Børnene mente klart, at jeg havde ødelagt en dag af deres ferie. Og endnu en indrømmelse: Hvis det stod til børnene, var vi blevet på hotellet. Hele tiden. For der var alt, hvad barnehjerter kan begære. Og faktisk er børn slet ikke så krævende. Det er nok mere mor, der er bange for at kede sig.

Og hvordan gik det så med flyveturen? Hvem fik vinduespladsen? Ja, den forærede min datter til sin storebror. For hun ville hellere sidde ved gangen, hvor stewardesserne gik forbi. Og hvad med den enlige mor? Hun kom både på ferie og på arbejde. Men ikke mere, end at hun godt vil turde turen en gang til.

Dyrt at være alene

Det kan være dyrt at være alene på ferie med børn. Hos de fleste rejseselskaber er prisen baseret på, at der bor to voksne på et værelse, der betaler fuld pris. Det betyder, at hvis man rejser en voksen med to børn, så vil man de fleste steder skulle betale fuld pris for det ene barn. Der er dog undtagelser. Men de ligger tit uden for sæsonen. Vi har spurgt et udvalg af rejseselskaber om deres rejsetilbud til enlige med børn

Star Tour

Rejseselskabet har ”Solo med børn”, der betyder, at en enlig kan tage maks. to børn med for en enhedspris på 1.998 kroner pr. barn. Tilbuddet gælder på udvalgte rejsemål og hoteller og kun i tidsrummene 12/4 til 27/6 samt 13/8 til 8/10. Børnenes alder er 2-11 år. Dog kan man betale 250 kroner ekstra for et barn mellem 12 og 17 år. Hvis man rejser i højsæsonen, betaler man fuld pris for det ene barn, mens det andet barn betaler børnepris, der alt efter sæson, rejsemål og hotel er fra 798 kroner og op til 3.598 kroner.

tlf. 7011 1050

www.startours.dk

Spies

Når man rejser som enlig med to børn i højsæson, betaler det første barn fuld pris, mens det andet barn kommer med for halv pris på udvalgte hoteller. Børn er børn mellem 2 og 15 år, dog er der hoteller, hvor maks. alder er 11 og andre igen, hvor det er op til 17 år. I lavsæsonen gælder der andre regler. Her kan en voksen på udvalgte hoteller tage et barn med til halv pris eller til en særlig børnepris fra kr. 950.

Tlf. 7010 4200

www.spies.dk

Tjæreborg

Det ene barn betaler voksenpris, hvis man rejser som enlig med to børn. Det andet barn kommer med for halv pris. Gælder på udvalgte (30) hoteller. Derudover er der særlige børnerabatter på de fleste hoteller. Børn er børn mellem 2 og 15 år.

Tlf. 7010 1717

Atlantis rejser

På rejser til Egypten er prisen baseret på to voksne, der betaler fuld pris. Hvis man er enlig med to børn, betaler det ene barn voksenpris, mens det andet betaler børnepris. Børnepriserne varierer alt efter hotelstandard og forplejning. Børneprisen ligger fra 1.500 kroner og op til 3.200 kroner. Børn tæller som børn mellem 2 og 13 år. På enkelte hoteller er det dog 2 til 16 år.

Tlf. 7022 4840

www.atlantisrejser.dk

Bravo Tours

De to første personer (voksen plus barn) betaler fuld pris, mens det sidste barn betaler børnepris på udvalgte hoteller. Prisen ligger mellem 1.650 til 3.250 kr. Børn er børn fra 2-12 år, nogle steder dog op til 17 år.

Tlf. 7010 1077

www.bravotours.dk

Sun Tours

Hvis en enlig rejser med to børn, betaler det ene barn voksenpris, mens det andet betaler børnepris (fx 1.750 kr. ved rejse til Italien). Andre regler gælder for bus- og togrejser. Børn er børn helt op til og med 17 år.

Tlf. 7023 0720

www.suntours.dk

Århus Charter

Børn regnes som børn til og med 16 år (få hoteller dog til 11 år). Her betaler det ene barn fuld pris, mens det andet barn får halv pris på udvalgte hoteller.

Tlf. 8620 2900

www.aarhuscharter.dk

Skibby Rejser

Børn rejser med for halv pris på udvalgte hoteller, og når der er to voksne til fuld pris. Det vil sige, at som enlig med to børn betaler det ene barn fuld pris, mens det andet kommer med til halv pris. Børn tæller som børn, når de er mellem 2 og 11 år.

Tlf. 3311 1501

www.skibbyrejser.dk