Fakta: Ministre med ansvar for fiskeri siden 2001
Et ukendt antal kvotekonger politianmeldes af Miljø- og Fødevareministeriet, viser beretning fra Rigsrevision.
Når statsrevisorerne holder møde onsdag eftermiddag, vil det største fokus uden tvivl være på sagen om de såkaldte kvotekonger.
Tirsdag kom det frem, at et ukendt antal kvotekonger politianmeldes af Miljø- og Fødevareministeriet.
Det viser beretningen fra Rigsrevisionen, som flere medier er kommet i besiddelse af.
Det er uvist, hvem eller hvor mange fiskere eller fiskeriselskaber, som er blevet politianmeldt af Miljø- og Fødevareministeriet.
Sagen har allerede kostet den nuværende miljø- og fødevareminister, Esben Lunde Larsen (V), ansvaret for fiskeriområdet.
Desuden er to ledende embedsmænd med ansvar for kvotefiskeri blevet fjernet fra deres stillinger.
Rigsrevisionen retter skarp kritik af Miljø- og Fødevareministeriets forvaltning af fiskekvoter fra 2003 til 2017.
I den periode har ni ministre siddet med ansvaret for fiskeri. Seks fra Venstre og tre fra Socialdemokratiet:
2001-2004: Mariann Fischer Boel (V).
2004-2007: Hans Christian Schmidt (V).
2007-2010: Eva Kjer Hansen (V).
2010-2011: Henrik Høegh (V).
2011-2013: Mette Gjerskov (S).
2013: Karen Hækkerup (S).
2013-2015: Dan Jørgensen (S).
2015-2016: Eva Kjer Hansen (V).
2016-2017: Esben Lunde Larsen (V).
Efter at Esben Lunde Larsen har mistet fiskeriområdet, er det overtaget af Karen Ellemann (V), der er ligestillingsminister og minister for nordisk samarbejde.
Hverken Venstre eller Socialdemokratiet vil udtale sig om sagen, før statsrevisorerne har udtalt sig.
Dansk Folkeparti, som har været meget kritisk over for Esben Lunde Larsen, vil heller ikke udtale sig, før partiet har gennemgået beretningen. Det er meldingen fra fiskeriordfører Ib Poulsen.
/ritzau/