Fakta: Folketingets løsgængere gennem 10 år

Kronologi over 10 års løsgængere i Folketinget siden folketingsvalget den 11. marts 1998:

* Jørgen Poulsen (NA): Løsgænger fra den 24. juni 2008. Blev ekskluderet fra Ny Alliances folketingsgruppe. Partiets ledelse begrundede det med mangel på tillid og loyalitet i forhold til partilinjen. Blev medlem af Det Radikale Venstres den 13. august 2008.

* Gitte Seeberg (NA): Løsgænger fra 29. januar 2008. Forlod Ny Alliance, som hun i maj 2007 stiftede sammen med Naser Khader og Anders Samuelsen, i protest mod partiets højredrejning, en fast placering i den borgerlige blok og udsigten til et tæt samarbejde med Dansk Folkeparti.

* Pia Christmas-Møller (K): Løsgænger fra 5. december 2007. Blev efter valget den 13. november vraget som De Konservatives politiske ordfører og siger, at hun har mistet tilliden til den konservative ledelse.

* Leif Mikkelsen (V): Løsgænger fra 11. maj 2007 til 10. juli 2007. Meddelte den 9. maj på et gruppemøde i Venstres folketingsgruppe, at han fremover er løsgænger i Folketinget. Begrundelsen var, at der ikke var højt nok til loftet i Venstre til diskussion af centrale politiske emner som f.eks. skattepolitik og skolepolitik. Leif Mikkelsen meldte sig samme dag ind i Ny Alliance, der fra 10. juli er godkendt af Folketingets lovsekretariat som nyt parti.

* Louise Frevert (DF): Løsgænger fra 8. maj 2007 til valget 13. november 2007. Meldte sig ud af Dansk Folkeparti, efter at hun gennem længere tid havde været utilfreds med samarbejdet i gruppen.

* Naser Khader (RV): Løsgænger fra 9. maj 2007 til 10. juli 2007. Forlod Det Radikale Venstre og stiftede Ny Alliance sammen med de daværende EU-parlamentarikere Gitte Seeberg (indtil da medlem af Det Konservative Folkeparti) og Anders Samuelsen (tidligere medlem af Det Radikale Venstre). Fra 10. juli er Ny Alliance godkendt af Folketingets lovsekretariat som nyt parti.

* Morten Messerschmidt (DF): Løsgænger fra 3. maj 2007 til 31. maj 2007. Forlod Dansk Folkeparti, efter at han angiveligt den 13. april i forbindelse med Tivolis åbning sang nazisange og »heilede« på restaurant »Grøften« i beruset tilstand. Morten Messerschmidt blev indmeldt igen i Dansk Folkeparti, da der var udsigt til forlig med dagbladet B.T. Men forliget faldt til jorden, og i stedet har Dansk Folkeparti på vegne af Morten Messerschmidt stævnet B.T.

* Anders Møller (V): Løsgænger fra 21. oktober 2002 til valget 8. februar 2005. Stiller sit medlemskab i Venstre i bero for at skåne partiet for en sexchikanesag.

* Peter Brixtofte (V): Løsgænger fra 14. maj 2002 til valget 8. februar 2005. Ekskluderet fra folketingsgruppen på grund af økonomiske problemer i Farum Kommune, hvorfra Brixtofte også er trådt tilbage som borgmester.

* Arne Melchior (CD): Løsgænger fra 28. september 2001 til valget 20. november 2001. Forlod CD's folketingsgruppe, da han blev vraget som udenrigspolitisk ordfører og medlem af Udenrigspolitisk Nævn.

* Kirsten Jacobsen (Fri2000): Løsgænger fra 7. februar 2001 til valget 20. november 2001. Opløste Frihed2000 i forbindelse med, at Tom Behnke skiftede parti til Det Konservative Folkeparti.

* Kim Behnke (Fri2000): Løsgænger fra 7. februar 2001 til valget 20. november 2001. Opløste Frihed2000 i forbindelse med, at Tom Behnke skiftede parti til Det Konservative Folkeparti.

* Thorkild B. Fransgaard (Fri2000): Løsgænger fra 7. februar 2001 til valget 20. november 2001. Opløste Frihed2000 i forbindelse med, at Tom Behnke skiftede parti til Det Konservative Folkeparti.

* Inge Refshauge (LH): Løsgænger fra 7. november 2000 til 13. december 2000. Meldte sig ud af Det Liberale Højre efter uoverensstemmelser med formanden. Repræsenterede fra 14. december 2000 det nystiftede parti Demokratisk Fornyelse.

* Mogens Andreasen (LH): Løsgænger fra 1. november 2000 til valget 20. november 2001. Meldte sig ud af Det Liberale Højre efter uoverensstemmelser med formanden.

* Mogens Andreasen (DF): Løsgænger fra 7. juli 2000 til 20. september 2000. Meldte sig ud Dansk Folkeparti i protest mod topstyringen i partiet og fratagelse af udvalgsposter. Skiftede 20. september 2000 til Det Liberale Højre.

* Ole Donner (DF): Løsgænger fra 5. juli 2000 til valget 20. november 2001. Meldte sig ud Dansk Folkeparti i protest mod topstyringen i partiet.

* Inge Refshauge (DF): Løsgænger fra 21. juni 2000 til 20. september 2000. Meldte sig ud Dansk Folkeparti i protest mod topstyringen i partiet og fratagelse af udvalgsposter. Skiftede 20. september 2000 til Det Liberale Højre.

* Frank Dahlgaard (KF): Løsgænger fra 16. juni 1999 til 29. august 2001. Ekskluderet af De Konservative, da han offentliggjorde, at han havde stemt på Mogens Camre fra Dansk Folkeparti ved europaparlamentsvalget. Meldte sig ind i Kristeligt Folkeparti 29. august 2001.

Kilde: folketinget.dk

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Del artiklen