- Artiklen opdateres
Nato har anmodet Danmark om at stille med kampbataljon
Tidligere på ugen annoncerede regeringen, at den var klar til at sende 800 soldater til Baltikum, hvis Nato ønskede det. Nu har forsvarsalliancen anmodet Danmark om at stille med en bataljon.
Hundredvis af danske soldater sætter inden længe formentlig kurs mod Letland, hvor de vil blive udstationeret som del af Natos øgede tilstedeværelse mod øst.
Forsvarsalliancen har anmodet Danmark om at sende en kampbataljon til det baltiske land, fortæller statsminister Mette Frederiksen torsdag under et besøg i landet, hvor hun er sammen med partilederne fra Venstre, De Konservative, SF og De Radikale.
»Danmark skal spille så stærk og så vigtig en rolle, som vi kan,« siger statsministeren.
Meldingen fra statsministeren kommer, efter at regeringen tidligere på ugen tilbød at sende en dansk kampbataljon bestående af 800 soldater til Baltikum - hvis altså Nato ønskede det. Nu er anmodningen så kommet.
Landene i Baltikum har i årevis følt sig truet af nabolandet Rusland - og efter at russerne for godt en måned siden invaderede Ukraine, er truslen blot blevet endnu mere håndgribelig.
Allerede torsdag skal Folketinget tage stilling til et beslutningsforslag, der blandt andet vil gøre det muligt at sende de danske soldater afsted. På forhånd har partierne i Udenrigspolitisk Nævn givet grønt lys til forslaget, så det ventes at være en formsag at få det stemt igennem.
Bataljonen er lige nu samlet i Slagelse. Forsvarsministeriet oplyser, at Forsvaret nu går i gang med de indledende forberedelser til udsendelsen, og forventningen er, at bataljonen vil kunne være klar i Letland i løbet af maj.
»Ruslands brutale og uprovokerede invasion af Ukraine udgør en trussel mod vores fælles europæiske sikkerhed. Derfor er regeringen klar til at imødekomme Natos ønske om at sende en dansk kampbataljon til Baltikum. Den vil være med til at vise Putin, at vores vestlige alliance er stærk,« siger forsvarsminister Morten Bødskov i en pressemeddelelse.
Bataljonen ventes at blive underlagt en lettisk brigade, der hører under det dansk-estisk-lettiske divisionshovedkvarter i Adazi.
Danmark har i forvejen omkring 200 soldater udstationeret i Baltikum.