Fortsæt til indhold
Politik

Ny aftale på plads: Fremtiden for det specialiserede socialområde skal undersøges

En ny delaftale mellem DF og regeringen får hård kritik for at kaste det specialiserede socialområde ud i uvished.

Regeringen og Dansk Folkeparti har mandag formiddag indgået endnu en delaftale i de igangværende forhandlinger om regeringens sundhedsreform.

Denne del handler om det specialiserede socialområde, hvor parterne er enige om, at det er nødvendigt at undersøge nærmere, hvordan området bedst videreføres, når regionerne - hvis sundhedsreformen bliver gennemført - bliver nedlagt.

Ifølge regeringen er der i dag ca. 64 institutioner med specialiserede tilbud fordelt over de fem regioner. Brugerne kan eksempelvis være svært hjerneskadede, døvblinde, udviklingshæmmede eller borgere med svær autisme.

Oprindeligt havde regeringen lagt op til, at ansvaret for hjælpen til disse sårbare grupper skulle flyttes fra regionerne til kommunerne.

Det her skaber en enorm usikkerhed for nogle af de allermest udsatte og svage borgere i landet.
Sophie Hæstorp Andersen, regionsrådsformand (S)

Men nu er konklusionen, at undersøgelsen skal være på plads, før der tages stilling til, hvor disse tilbud skal placeres femover. Dermed er det uvist, hvem der får ansvaret for det specialiserede socialområde.

Ifølge finansminister Kristian Jensen (V) er formålet ellers at give tryghed for brugerne:

»Rigtig mange har været bekymrede over, hvad der skal ske med de institutioner, og hvor de bliver placeret.«

»Vi vil sikre, at de sårbare borgere, der i dag er på de specialiserede institutioner, ikke kommer til at blive kastebolde,« siger han.

Ifølge Dansk Folkepartis sundhedsordfører, Liselott Blixt, skal dagens aftale sikre, at den specialiserede indsats ikke mister kvalitet når/hvis den skal indrettes i en ny struktur.

»Vi er glade for, at vi nu får kigget på, hvordan vi sikrer, at der ikke sker en afspecialisering,« siger hun.

Planen er, at undersøgelsen skal være afsluttet til august.

Hård kritik fra flere sider

Knap var blækket tørt, hvor kritikken haglede ned over aftalen fra flere interesse- og fagorganisationer og ikke mindst oppositionen.

Blandt kritikerne er Dansk Socialrådgiverforening, Danske Handicaporganisationer og fagforbundet FOA.

»Man skylder hele det specialiserede område at tage det mere alvorligt, end man gør med dagens delaftale. Jeg frygter, at tiden bare kommer til at gå, uden at der kommer noget handling,« siger socialrådgivernes formand, Mads Bilstrup.

»Nu komme vi til at stå i en lang usikker periode frem til august, hvor både borgere og ansatte i de her tilbud, er på usikker grund,« tilføjer han.

Formanden for landets 39.000 socialpædagoger, Benny Andersen, kalder det »dybt skuffende,« at aftalen kun fokuserer på de regionale tilbud og ikke de kommunale.

»Det er uambitiøst, at man ikke bruger lejligheden til at lave en seriøs specialeplanlægning. Der ligger i forvejen mange højtspecialerede tilbud ude i kommunerne, og derfor virker det mærkeligt, at man ikke tager dem med i kortlægningen, men i stedet kun kigger på de 64 regionale tilbud. Det kan ende med at blive en halv løsning,« udtaler Benny Andersen i en skriftlig kommentar.

Regionsrådsformand i Region Hovedstaden, socialdemokraten Sophie Hæstorp Andersen, mener, at regeringen og DF handler uansvarligt:

»Det her skaber en enorm usikkerhed for nogle af de allermest udsatte og svage borgere i landet nemlig de svært psykisk syge og handicappede, og dem, der arbejder med dem.«

»Det er ikke rimeligt at man i ønsket om at indgå en hurtig sundhedsreform kaster det specialiserede socialområde ud i ingenmandsland, fordi man ikke har forberedt sig godt nok på konsekvenserne,« siger hun.

Hæstorp Andersen mener, at regeringen langt tidligere i forløbet burde have taget regionerne med på råd.

Men er det ikke fornuftigt nok, at man nu vil foretage en undersøgelse, inden man begynder at omorganisere området?

»Det er bestemt rigtig godt at undersøge tingene til bunds, men det skulle man have gjort for længe siden ved at kontakte både regioner og kommuner for at høre, hvordan de håndterer det specialiserede socialområde.«

Også fagforbundet FOA langer ud efter aftaleparterne:

»De er blevet enige om.......at de ikke ved hvad de vil. De ved ikke nok. Det skal undersøges. De skal tænke lidt videre. Måske de burde gøre det med hele sundhedsreformen?« skriver forbundet på Twitter.

Danske Regioner oplyser, at regionerne i dag driver 141 tilbud fordelt på 119 matrikler. Altså ikke kun 64, som er det tal, regeringen nævner. Ifølge regionerne har regeringen talt det som én institution, hvis der er en fælles ledelse.

Ifølge Danske Regioner bor knap 1.000 børn og unge og godt 3.500 voksne enten i en af de specialiserede institutioner eller kommer der dagligt.

Dagens delaftale er nr. to i rækken i løbet af de sundhedsforhandlinger, som har stået på i flere uger. Søndag indgik regeringen og DF en delaftale om oprydningen af de store jordforureninger, som regionerne i dag har ansvaret for at rydde op i, de såkaldte generationsforureninger.

Aftalen afsætter i alt 600 mio. kr. til at styrke indsatsen de kommende år. Heraf kommer 500 mio. kr. fra effektiviseringer og besparelser i regionerne, og de resterende 100 mio. kr. er ”nye” penge fra en reserve.

De videre forhandlinger om sundhedsreformen fortsætter mandag over middag.

Artiklen er opdateret med reaktioner fra Dansk Socialrådgiverforening, Socialpædagogerne, Sophie Hæstorp Andersen og FOA.