Fortsæt til indhold
Politik

Fakta: Læger og tandlæger får mulighed for at bruge tvang

En ny lov gør det muligt for læger og tandlæger at tvangsbehandle eksempelvis demente og udviklingshæmmede.

/ritzau/

Fra årsskiftet træder en ny lov i kraft, der gør det muligt for læger og tandlæger at bruge tvang over for visse patienter.

  • Loven gælder for personer, der er varigt inhabile. De er eksempelvis svært demente eller udviklingshæmmede.
  • Der kan bruges tvang, når patienten modsætter sig behandling, og hvor det skønnes, at behandlingen er til patientens bedste.
  • Inden tvangsbehandlingen sættes i værk, skal andre alternativer være afprøvet.
  • Det er en betingelse, at patientens værge eller nærmeste pårørende giver samtykke til tvangsindgrebet.
  • Alternativt at en læge eller tandlæge, der ikke tidligere har været indblandet i behandlingen af den pågældende, giver sin tilslutning til indgrebet.
  • Tvangsindgrebet skal være så skånsomt og kortvarigt som muligt. Det skal stå i rimeligt forhold til formålet med indgrebet.
  • Brugen af tvang må ikke erstatte personlig pleje og omsorg.
  • Lægens eller tandlægens beslutning om anvendelse af tvang skal indberettes til Sundhedsdatastyrelsen.
  • Hvis patienten eller patientens pårørende ønsker det, er der mulighed for at klage over tvangsindgrebet til Tvangsbehandlingsnævnet.

Kilde: Lov om anvendelse af tvang ved somatisk behandling af varigt inhabile, Folketingets hjemmeside.