Fortsæt til indhold
Familie & Sundhed

Hurtig sex er bedst

Undersøgelse viser, at sex er bedst, når samlejet varer omkring ti minutter

-rubin

Er du typen, der må nøjes med en quicky fredag aften, så fortvivl ikke. Det kan være meget bedre end det uendelige sexmaraton fra skumring til solopgang.

Et kort samleje er nemlig bedre end et langt, ifølge en undersøgelse fra Sex Theory and Reseach i USA, som omtales i den svenske avis, Expressen

50 sexologer og samtaleterapeuter indhentede over en periode svar fra deres klienter om, hvor længe et samleje helst skulle vare, hvis det skulle være optimalt.

Flertallet svarede: Ti minutter.

Svarene var generelt entydige og kan opsummeres således: 1-2 minutter er for lidt, 2-7 minutter er acceptabelt, 10 minutter er perfekt, mens samlejer over 13 minutter betragtes som tidkrævende og langsommelige.

"De fleste forestiller sig og drømmer om langvarige knald. Lynknaldet har et dårligt rygte, men det er uberettiget. Det handler mere om lyst end om kærlighed, men det behøver ikke være dårligt," siger professor Pepper Schwarts fra universitetet i Washington.

"At vare mest interesseret i et lynknald behøver ikke betyde, at man ikke repekterer eller holder af sin partner. En quicky kan også være intim og øm," forklarer Pepper Schwarts.

Sexolog: Tænk positivt

Betragtningerne kan være velkomne for de mange mænd og kvinder, der betragter sig som dårlige elskere, fordi de ikke kan holde til maratonsex-seancer. I mange tilfælde kommer deres idealisering af langvarige samlejer fra pop-kulturen og filmverdenen.

"Det er blevet forvrænget. Vi håber, at vores undersøgelse justerer på det skæve billede af det perfekte sexliv, som efterhånden er udbredt. Resultatet af undersøgelsen skal helst betragtes som positivt og opmuntrende," som Eric Corty, en af forskerne bag undersøgelsen, har forklaret til avisen The Telegraph..

Den danske sexolog, Joan Ørting, er enig i, at hurtig sex er bedst.

"Mit råd er: Tænk positivt. Gør de få minutter guddommelige," siger hun.