Fortsæt til indhold
Mad & Vin

Powervin til grillbøffen

Varme og sommer til trods, må der gerne være højoktan rødvin, når bøffen forlader grillen. Hvad med lidt australsk cabernet?

Anders Halskov-Jensen
Vinskribent Anders Halskov-Jensen. Foto: Lars Krabbe

Nu har denne klumme i nogle uger forsøgt at vejlede dig i vin med læskende og afkølende karakter, som passer til årstiden og varmegraderne. Men i skrivende stund stråler sommeren bogstaveligt talt ned fra en grå himmel, og solcremen trækker skind i flasken. Det ændrer ikke ved, at sommertid er grilltid og vi er en nation af ihærdige grillere, som ikke lader os slå ud af hverken sommerregn eller vintergrader.

Så når den grillstribede bøf af velhængt oksekød forlader grillen med fartstriber af velduftende røg efter sig, er det jo meget rart med et ordentligt glas rødvin, og du skal ikke lade dig ikke spise af med tilfældige vinskribenters forslag om sherry eller beaujolais.

I stedet kan man f.eks. skæve til et vinland som Australien, som både har en stolt grilltradition og et udbredt kendskab til høje varmegrader.

Cabernet sauvignon-druen er velegnet til at ledsage oksekød, og i australske udgaver er der som regel en sødmegrad, der kombineret med druens lidt stramme tanniner klæder kød fra grill. Executive summary; australsk cabernet sauvignon er en passende ledsager til oksekød fra grill og samtidigt en vintype, der kan fås til enhver pengepung og lejlighed, uanset om det er til supermarkedets grillbakke på engangsgrill eller krogmodnet wagyu-kød til fire-cifrede kilopriser.

’Nuff said, du skal ud at fange en bøf og se at få fyret op i grillstarteren. Det er jo sommer.

Hardys Tintara Horseshoe Row 2014

Pris: 59,- (normalpris 109,95)

Område: Mclaren Vale

Forhandler: SuperBrugsen

Næse af røg og solbærsyltetøj. Tør og kraftig mund, lidt sticky mundfornemmelse. Ok vin, men i den grad en standardvare fra konsumhylden.

Normalprisen er helt til hest(esko).

Lindeman’s Regional Series 2013

Pris: 75kr.

Område: Clare Valley/Coonawarra

Forhandler: Netto

Mild solbærnæse med lidt grønne noter og tobak. Tør og ganske harmonisk mund med lidt ru tanniner. Slankere end Hardy’s og en tand bedre.

Thorn Clarke Terra Barossa 2011

Pris: 99,75kr.(normalpris 129,75)

Område: Barossa Valley

Forhandler: Skjold Burne

Noget alderspræget næse og farve. Modne noter af læder og bibliotek. Munden umiddelbart saftig med let sødme inden en tør finale. Skal drikkes nu.

First Drop Mothers Ruin 2013

Pris: 99,75

Område: McLaren Vale

Forhandler: Philipson Wine

Frisk næse med solbær, madagascarpeberkorn og stald. Masser af frugt i munden og god balance. Smooth og vellavet crowdpleaser. Flot.

D’Arenberg The Coppermine Road 2009

Pris: 249,95 v. 6(normalpris 319,95)

Område: McLaren Vale

Forhandler: Erik Sørensen Vin

Jammy og moden næse med søde solbær, spagnum og viol. Elegant og sart mund, let cremet med god syre og bløde tanniner. Perfekt moden og flot ledsager til en saftig, rosa højrebskotelet.

Clarendon HIlls Sandown Vineyard 2012

Pris: 595,-

Område: McLaren Vale

Forhandler: Vinspecialisten/H.J. Hansen

Oser af solbær, solbærblad og blyantspidser, nærmest som ung pauillac. Cremet og fløjlsblød mund, blide tanniner, syre og alkohol i perfekt harmoni. Kæmpevin, der er virkeligt charmerende.

Penfolds bin 407 2012

Pris: 625,-

Område: South Australia

Forhandler: Vinspecialisten/H.J. Hansen

Indbydende næse med brombær, mint og lavendel. Slank mund med blidt syrebid, let frugt og tørre tanniner. Meget flot vin, der stilmæssigt er en hybrid mellem Clarendon og god bordeaux.