Chorizo a la sidra (chorizopølse i tør æblecider)
Chorizo a la sidra er en typisk ret fra Asturias i det nordlige Spanien. Har man en god chorizo og en god, tør sidra (spansk æblecider), så er det måden at få den autentiske spanske smag frem på. Man behøver ikke at lave så meget, bare ganske lidt.
Ingredienser til fire personer:
2 chorizopølser a 100 g
Lidt olivenolie
Knap 1 spsk. rasp
1 flaske tør sidra
Skær chorizopølserne på langs. Skær hver halvdel i tre dele. Skær, så stykkerne bliver skrå, så ser det bedre ud.
Varm lidt olie på en pande. Det skal være ganske lidt, da der vil komme lidt fedt ud af chorizoen - olien er udelukkende for, at pølsen ikke skal brænde på. Læg chorizo på panden og steg, indtil der kommer lidt saft ud af stykkerne.
Kassér fedtet, der kommer ud, og kom en ny stråle olivenolie i. Drys lidt rasp over og rør i det. Dæk pølserne med sidra, læg låg på og lad det koge ind, til der kun er en tyk sauce tilbage. Det er vigtigt, at lade sidraen koge væk, ellers bliver retten for syrlig.
Pølserne serveres varme med saucen og godt, hvidt brød til.
I stedet for sidra kan en god øl eller tør cava bruges.
Prøv eventuelt at lave en pincho med stegt chorizo: Tag en lille skive baguette, som ikke er større end chorizoen. Læg et lag moset avocadofrugt på brødet, og stænk med lidt citronsaft. Læg en skive stegt chorizo ovenpå og en stegt reje på toppen.
Hold pinchoen sammen med tandstikker.