Smagstest: Hyldest til hyldeblomst- drikkens pioner
Søbogaard var de første, der med succes introducerede hyldeblomstdrikken til tørstige danskere, og klassikeren blandt hyldeblomstdrikke har ikke tabt pusten gennem årene.
Klassikeren Søbogaard Hyldeblomstdrik får i dag de største roser med fra testpanelet, efter de har prøvesmagt fem slags hyldeblomstdrik.
Den økologiske drik både smager og dufter af hyldeblomst, til forskel fra dens økologiske ven, Grønne Gaarden, som testpanelet finder kunstig og intetsigende i smagen, og som de dermed sender ned som en af testens dårligste drikke.
Alle hyldeblomstdrikkene blandes i forholdet en del saft til fire dele vand. Undtaget Velværevand, som er drikkeklar.
Søbogaard Hyldeblomstdrik (testvinder)
Producent/importør: Søbogaard
Købt i: Magasin, Århus
Indhold: 73 cl
Pris: 45,95 kr.
Pris per liter: 62,95 kr.
Indhold iflg. varedeklarationen: Biologiske hyldeblomstskærme, vand, lys rørsukker, citronkoncentrat, saft og skal af citron.
Bedømmelse: 5
Kommentar: Den dufter dejligt og blidt af hyldeblomst, lige som en hyldeblomstdrik skal. Den har en flot og rigtig farve og har en tydelig smag af hyldeblomsterne. Den smager sødligt, men har også syrligheden, som gør drikken forfriskende.
Kavli Hyldeblomst
Producent/importør: O. Kavli A/S
Købt i: AktivSuper, Århus
Indhold: 780 ml
Pris: 21,95 kr.
Pris per liter: 28,14 kr.
Indhold iflg. varedeklarationen: sukker, vand, hyldeblomst ekstrakt (13,6 pct.) (koncentreret frugtsaft af citron, hyldeblomst og hvid drue), aroma, konserveringsmidler (kaliumsorbat, natriumbenzoat).
Bedømmelse: 1
Kommentar: Det har ingen farve og ligner vand. Der er ingen duft af hyldeblomst at spore, og den smager utroligt sødt. Den har ikke set meget hyldeblomst, det må være noget ekstrakt.
Velværevand, hyldeblomst
Producent/importør: Smagen af Læsø ApS
Købt i: Søstrene Grene, Århus
Indhold: 27,5 ml
Pris: 11,48 kr.
Pris per kilo: 41,75 kr.
Indhold iflg. varedeklarationen: vand, hyldeblomst, rørsukker, citronsaft, læsøsalt.
Bedømmelse: 1
Kommentar: Den ligner vand, dufter ikke af hyld og smager ikke af hyld. Den er meget sød og har en syntetisk smag.
Rynkeby Hyldeblomst drik
Producent/importør: Rynkeby
Købt i: SuperBest, Århus
Indhold: ½ liter
Pris: 20,95 kr.
Pris per liter: 41,90 kr.
Indhold iflg. varedeklarationen: sukker, æblesaft (fremstillet af koncentreret saft), vand, hyldeblomstekstrakt (18 pct.), druesaft (fremstillet af koncentreret saft), surhedsregulerende middel (citronsyre), konserveringsmidler (kaliumsorbat, natriumbenzoat) og aroma.
Bedømmelse: 3
Kommentar: Den har en flot farve, men dufter ikke af noget. Den har en tydelig smag, en smule af hyld, men også af noget andet ubestemmeligt. Den har trods alt en forfriskende smag og et strejf af hylde.
Grønne Gaarden økologisk Hyldeblomstsaft
Producent/importør: Pebas A/S
Købt i: SuperBest, Århus
Indhold: 560 ml
Pris: 25,95 kr.
Pris per liter: 46,34 kr.
Indhold iflg. varedeklarationen: udtræk af hyldeblomster (vand, økologisk sukker, økologisk citronsaft, økologiske hyldeblomster), syre (citronsyre).
Bedømmelse: 1
Kommentar: Den dufter af ingenting. Smagen er kun sød, ellers er der ikke nogen smag overhovedet.