Ny forskning: Mange med forhøjet kolesterol får måske forkert behandling
Et arveligt protein er skyld i en fjerdedel af alle diagnoser af familiært forhøjet kolesterol. Og det arvelige protein er ikke harmløst, hvis det ender i en forkert cocktail, viser ny dansk forskning.
Hvis du er patient med arveligt forhøjet kolesterol, og din medicin ikke har virket, er der måske en årsag til det.
Ny dansk forskning har fundet, at en fjerdedel af alle tilfælde af arveligt forhøjet kolesterolindhold i blodet skyldes et protein ved navn lipoprotein(a) – forkortet Lp(a).
Lp(a) er næsten udelukkende arveligt bestemt. Omkring en ud af fem danskere har for høje niveauer af proteinet, og det kan være farligt i forskellige grader.
Og det kan blive ekstra farligt, når patienter både har arveligt forhøjet kolesterolindhold i blodet og samtidig høje niveauer af Lp(a), viser den nye forskning foretaget på Herlev/Østerbroundersøgelsen og netop udgivet i tidsskriftet Lancet Diabetes & Endocrinology.
Forskningsgruppen er blevet ledet af overlæge og professor Børge G. Nordestgaard og læge Anne Langsted fra Herlev Hospital og Københavns Universitet.
»Vi har fundet, at individer med arveligt forhøjet kolesteroltal og høje niveauer af Lp(a) har fem gange så stor risiko for at få et hjerteanfald end individer, der ikke har nogen af de to,« fortæller Anne Langsted.
Men det er ikke standard, at man tester patienter med arveligt forhøjet kolesterol for forhøjet Lp(a). Og det kan betyde, at man som patient måske får den forkerte medicin.
»På verdensplan er arveligt forhøjet kolesterol og høje niveauer af Lp(a) utroligt underdiagnosticeret og går ofte ubehandlet hen. Vores undersøgelse kan hjælpe med at identificere patienter med størst risiko for hjerteanfald og forhåbentlig derigennem være med til at give bedre forebyggende behandling for patienter i den ekstreme risikogruppe,« siger Børge G. Nordestgaard.
Han uddyber, at normal medicin mod arveligt forhøjet kolesterol ikke virker mod at sænke Lp(a). Det kan være med til at forklare, hvorfor nogle patienters medicin højst sandsynligt ikke har virket tilstrækkeligt.
»Jeg synes, at man i højere grad bør være opmærksom på den farlige blanding af arveligt forhøjet kolesterol og lp(a), og at man skal blive bedre til at måle patienternes niveau af Lp(a). Det her er stadig nyt, men der er klart en fremtid inden for ny medicin, der kan være med til at nedsætte niveauet af proteinet,« siger Børge G. Nordestgaard.
Omkring en ud af 200 har diagnosen arveligt forhøjet kolesterol.