»Det er en rigtig oktoberret, og det kan man også se på den«
Ann-Christine Hellerup Brandt står bag Danmarks største madsite, Valdemarsro, og udgiver nu bogen Valdemarsro Aftensmad, som blandt andet rummer opskriften på hendes elskede hokkaido-suppe.
Er der en sæsonaktuel ret, som har en særlig betydning for dig?
»Efteråret er jo virkelig en suppesæson, og her i slutningen af september og starten af oktober spiser vi meget hokkaidosuppe hjemme hos os. Det har altid været et stort hit hos mine børn, og nu hvor hokkaidogræskarene er i højsæson, skal man endelig benytte sig af det og have dem med på madplanen.
Suppen er også et hit her i Halloween-sæsonen, hvor det er sjovt at servere den til festlige lejligheder i et udhulet græskar,« siger Ann-Christine Hellerup Brandt.
Hvordan dufter, smager og ser retten ud?
»Det er en rigtig oktoberret, og det kan man også se på den. Den er cremet og fyldig, farverne afspejler efterårets, og så dufter og smager den af græskar og andre grøntsager. Græskar og gulerødder kan godt være meget søde i det, så de skal have noget modspil af ingefær, hvidløg og persille.
Jeg plejer at toppe den med æbler, græsk yoghurt og ristede græskarkerner, så den får noget bid.«
Hvilke minder eller mennesker forbinder du retten med?
»Jeg begyndte først at lave græskarsuppe, da mine børn var små, og jeg brugte lang tid på at udvikle opskriften og smage mig frem til de helt rigtige toppings. For mig repræsenterer den her ret virkelig summen af børnefamilielivet i oktober. Den får mig til at tænke på gåture i skoven, at samle kastanjer op, at udhule græskar og så på de smukke farver ude i naturen, som jo også er dem, man finder i retten.
Den minder mig om, hvor vi er i børnefamilielivet. Det handler om at have tid sammen, og det er hyggeligt at samles om en varm suppe.«
Markerer retten et vendepunkt i dit liv?
»Egentligt ikke, for den kom til efter mine børn, og før jeg kunne arbejde fuldtid med Valdemarsro.
Jeg startede bloggen som et hobby-hyggeprojekt i 2007, og mine børn, som er tvillinger, er først født i 2009. Jeg havde slet ikke tænkt, at det skulle være en karriere, men i takt med, at jeg delte flere opskrifter på de eksperimenter, jeg altid har haft i køkkenet, og folk tog godt imod dem, blev det muligt at arbejde fuldtid på Valdemarsro.«
Hvad fortæller retten om dem, der spiser den?
»Jeg tænker, det er en meget bred målgruppe, der spiser den. På min Instagram-profil kan jeg se, hvem der følger mig, og folk tagger mig ofte i deres egne opslag, hvis de har lavet en ret fra Valdemarsro og lægger et billede op.
Den her ret rammer meget, meget bredt, især hos børnefamilierne, også fordi den er så nem at tilberede.«
Hvad er det sværeste, når man skal lave retten?
»Retten er nem at lave, men for at den virkelig bliver et hit, skal den smages godt til. Der er meget sødme i græskar og gulerødder, når de koges, så man skal sikre balancen med noget salt, noget syrligt og noget cremet.
Det er en meget cremet og fyldig suppe, især fordi jeg kommer piskefløde i, så det er vigtig, at man leger med konsistensen i sine toppings. Der er de syrlige, sprøde æbletern og græskarkernerne, som bliver lidt saltede, når man rister dem, som er vigtige for helhedsindtrykket ved serveringen. Det er vigtigt at give retten bid, både når det kommer til smag og konsistens.«
Hvornår lavede du sidst retten?
»Det gjorde jeg i går, og den kommer helt sikkert på menuen igen en håndfuld gange i løbet af de næste par måneder.«
Hvad skal du have at spise i aften, og med hvem?
»I dag er en børnefamiliehverdag som er helt tætpakket med fritidsaktiviteter – min søn skal til fodbold og min datter til ridning – så jeg skal have one pot pasta med min mand og mine børn. I løbet af eftermiddagen ser vi kun hinanden på kryds og tværs, når vi kører eller henter børnene, så det er først, når vi sidder ned sammen rundt omkring spisebordet om aftenen, at vi kan være sammen alle sammen og vende dagens oplevelser.
Middagen er et samlingspunkt for os, og vi prioriterer den højt hver dag,« siger Ann-Christine Hellerup Brandt.