Fortsæt til indhold
Kultur

Columbus' stjålne brev: 577 år gammelt brev er endelig nået frem

Den stjålne kopi af et brev fra Columbus til det spanske regentpar er blevet fundet og bragt til Italien.

I 1493, blot et år efter, at han havde opdaget den nye verden, skrev Christopher Columbus et brev til den spanske konge og dronning.

Brevet, hvori Columbus blandt andet skildrede sine førstehåndsindtryk af det land, han havde opdaget, gik over i historien, og en kopi af det har siden stået til udstilling i det italienske Riccardiana-bibliotek i Firenze.

Det troede de ansatte på biblioteket i Firenze i hvert fald selv. Men i 2012 opdagede amerikanske myndigheder, at brevet siden 1950 formentlig har været erstattet af en replikant. Den ægte kopi var nemlig at finde i biblioteket i den amerikanske kongres. Først nu er det vendt tilbage til Riccardiana.

Det skriver The Guardian.

I brevet skriver Columbus blandt andet om at have opdaget »mange øer beboet af utallige mennesker«, som var »bange og frygtsomme, troskyldige og ærlige« og nemme at besejre for Spanien. Han fortæller blandt andet om at have givet dem gaver i håb om at vinde deres gunst, så »de kan blive kristne og elske vores konge og dronning og prinser og hele Spaniens befolkning«.

Brevet blev formentligt stjålet og skiftet ud med en kopi, da det fra 1950-51 var lånt ud til et bibliotek i Rom, skriver The Guardian. Siden er det dukket op igen i 1990, da en schweizisk bogsamler købte det og senere solgte det ved en auktion i 1992. I 2004 blev det givet videre til biblioteket i den amerikanske kongres.

Det bliver stadig undersøgt af amerikanske myndigheder, hvordan brevet nogensinde er nået så vidt. Men det er nu blevet leveret tilbage til Firenze, hvor der bliver holdt nøje øje med brevet.