Fortsæt til indhold
Kultur

Emmelie de Forest: Den sad lige i skabet

Det danske musikbidrag høstede stort bifald ved semifinalen i Eurovision Song Contest.

Måske er der noget om, at Danmark har en særlig succes i Sverige. I hvert fald er vi kommet meget nærmere en finale i verdens største musikkonkurrence hos naboerne.

På en rund scene i midten af en hal med 11.000 tilskuere halede 20-årige Emmelie de Forest den finaledeltagelse hjem, som så mange havde forudset - heriblandt bookmakerne.

Hun opnåede 50 pct. af stemmerne, da Danmark valgte hende som vores bidrag. Og med en fejlfri optræden høstede hun det største bifald hjem i Malmø.

Straks jeg hørte sangen, blev jeg forelsket i den. Den har en melankoli over sig, og den handler om krig og fred, både i et parforhold og i verden generelt. Jeg tror, det er emner, som folk over hele verden kan relatere til.
Emmelie de Forest

Under generalprøven mandag gav fagjuryen sine stemmer, der talte for halvdelen af det samlede resultat. Den anden halvdel kom fra seerstemmerne.

En fornuftig hjernevask

Fra rummet bag scenen forklarede Emmelie, at den største begejstring kom, da hun tog et blik ud over publikum. Så dem juble, så lysene fra 11.000 selvlysende armbånd og opdagede havet af dannebrogsflag foran scenen, som - ikke overraskende - blev løftet i vejret af dansk Melodi Grand Prix's fanklub.

Allerede da fløjten indledte sangen, kom publikum med store klapsalver, som ikke havde været i nær samme størrelsesorden ved de øvrige landes bidrag.

Og komponisterne, som tidligere på dagen har erklæret sangen for en form for hjernevaskning - den gode af slagsen - fik vel egentlig ret.

Russerne frygtede Emmelie

Selv de stærke russere, der fik en anden plads sidste år, har frygtet den unge, naturlige pige, der trådte frem på scenen i en luftig hvid kjole og bare tæer. Og udenlandske journalister fra stort set alle øvrige lande har kontaktet Ole Tøpholm for at lære Emmelie de Forest bedre at kende.

Det kan de så få lov til nu.

"Straks jeg hørte sangen, blev jeg forelsket i den. Den har en melankoli over sig, og den handler om krig og fred, både i et parforhold og i verden generelt. Jeg tror, det er emner, som folk over hele verden kan relatere til," forklarede Emmelie tilbage i januar, da hun vandt i Herning.

Udover Danmark er Ukraine, Rusland, Holland, Litauen, Moldova, Belgien, Hviderusland, Estland og Irland videre i finalen. Ude er Østrig, Slovenien, Kroatien, Montenegro, Cypern og Serbien.

Næste semifinale er torsdag kl. 21.

Finalen finder sted lørdag d. 18. maj. kl. 21.