Fortsæt til indhold
Aarhus

Mystisk grøn farve i Århus Å

Pludselig kunne forbipasserende se, at vandet i Århus Å var blevet helt grønt.

To steder har forbipasserende i dag forundrede kunnet se vand i Århus med en noget unaturlig farve. Det ene sted er ved åens udløb ved Brabrand Sø ved træbroen og det andet sted er i Århus Å ved de tre broer ved Eskelundvej.

Men trods den meget opsigtsvækkende farve, er der ikke tale om en miljøforurening.

”Set ud fra et miljømæssigt synspunkt, så er det her kun en visuel forurening,” siger Lars Brink, miljøvagt ved Århus Kommune.

Farven afslører brud på fjernvarmeledninger

Farven har nemlig et ganske særligt formål.

Fra Studstrupværket tilsætter man nemlig den kraftige farve til fjernvarmevandet, for hurtigt at kunne se, hvis der er brud på fjernvarmeledningerne. Via et brud på fjernvarmeledningen, har det farvede vand nået regnvandssystemet og på den måde, er det farvede vand kommet ud i Århus Å og er blev synligt.

”Som sådan er der ikke noget farligt i farven, og det er væsentligt fortyndet i fjernvarmevandet allerede og bliver det yderligere, når det kommer ud i vandløbene. Det giver en kraftig farve, for at man skal blive opmærksom på brud,” forklarer miljøvagten.

Politi og brandvæsen tilkaldt

Bruddet ved Brabrand Sø blev lokaliseret allerede tirsdag. Mens den stærkt grønne farve i åen ved de tre broer ved Eskelundvej først blev synlig i dag.

Lars Brink forklarer, at farven i vandet kan skyldes to ting. Den ene er brud på fjernvarmeledningerne og den anden kan være, hvis der er et opsporingsarbejde i gang, hvor man er ved at undersøge, hvor vandet løber hen og derfor har tilsat vandet farve.

”Jeg har talt med Århus Vand, men de er ikke i gang med opsporingsarbejde derude, så det er sandsynligt, at det også er et brud på fjernvarmeledningen dernede. Århus Varme er i gang med arbejdet nu. Men både politi og brandvæsen har været inde over,” siger Lars Brink.

Der er altid farve i vandet

Faktisk er der altid farve i fjernvarmevandet. Og det er heller ikke unormalt, at der er brud på ledningerne

”Men netop de to steder her, er nogle steder, hvor der kommer mange mennesker forbi. Og de ser det i den koncentrerede udgave, fordi det ikke er blandet særligt meget op endnu,” siger miljøvagten fra Århus Kommune.

Ifølge Lars Brink farver sporstoffet så meget, at en enkelt kapsel med farve kan ses i 1.000 liter vand.