Fortsæt til indhold
Aarhus

Kommunen er bagefter boligmålsætning

Aarhus Kommune ligger under et mål om at dække 25 pct. af de studerendes boligbehov med studieboliger, men kommunen forventer at nå målet med nyt byggeri.

Modsat hvad nogle tror, så er det ikke Aarhus Kommunes målsætning at bygge ungdomsboliger til alle studerende i Aarhus.

Måltallet, som er vedtaget af byrådet, er at dække behovet for 25 pct. af de studerende, hvorefter de resterende 75 pct. studerende er henvist til at finde et værelse eller en lejlighed på det private boligmarked.

Den målsætning er imidlertid ikke helt opfyldt i øjeblikket, men det bliver den, forventer Christian Lausten Sørensen, specialkonsulent på uddannelsesområdet i borgmesterens afdeling ved Aarhus Kommune:

»Aarhus Kommune dækker i øjeblikket 24,3 pct. af de studerendes boligbehov med kollegie- og ungdomsboliger. Det er i underkanten af måltallet på 25 pct., men med de kommende års byggerier og en uændret studenterbestand forventer vi, at målet på 25 pct. vil blive opfyldt i de kommende år.«

Balance i boligmarkedet

Mens befolkningstallet stiger i byen, har antallet af studerende på de videregående uddannelser ligget stabilt omkring 52.000 de seneste fem år. Men presset på kollegie- og ungdomsboliger er alligevel steget på grund af stigende huslejepriser på det private marked.

Det får flere studerende til at søge mod de billigere boliger, og dermed øges ventetiden, men på trods af det øgede pres ser Per Juulsen, direktør for Kollegiekontoret, ikke et boligmarked ude af balance.

»Jeg har det synspunkt, at opgaven er løst. Vi har en målsætning om at dække 25 pct. af boligbehovet, og det mål når vi med den udbygning, som er i gang. Vi har en god balance på boligmarkedet i øjeblikket, og den skal vi ikke flytte et helt andet sted hen. For selv om der kommer flere ansøgere, og det tager lidt længere tid at få en bolig, så kan man stadig få et kollegieværelse med seks måneders ventetid, hvis man vil have en billig bolig,« siger direktøren.

Grundfos Kollegiet Grete Løchtes Gade 3, 8000 Aarhus C. Foto: Rune Aarestrup Pedersen

Per Juulsen anerkender dog de studerendes synspunkt om kortere ventetid.

»Jeg er jo udlejer, men set fra de studerendes synsvinkel kan man selvfølgelig godt ønske en kortere ventetid, og det vil også gøre det mere attraktivt at komme til Aarhus. Som by er det jo også en parameter, vi konkurrerer med bl.a. Aalborg om, hvor det er nemmere at få en studiebolig. Men risikoen ved at bygge for meget er, at der vil stå tomme boliger i perioder, og det giver huslejetab,« siger han.

Et eksempel er Skjoldhøjkollegiet, der i 2013 havde et huslejetab på 1,3 mio. kr., fordi der var en række tomme boliger i forårsperioden.