Northside tilbyder nu også hotel
Tiltaget hedder ”Northside Rooms” og er i et begrænset antal.
Der har de sidste mange år været en enorm søgning til de aarhusianske hoteller, når Northside Festival løber af stablen.
Derfor forsøger festivalen sig nu i »det små« med et samarbejde med Radisson Blu Aarhus under titlen ”Northside Rooms”.
»Der er ikke tale om ret mange værelser. Det bliver i størrelsesordenen omkring 10 værelser, man kan booke,« siger John Fogde, der er talsmand for Northside.
Han oplyser, at der allerede samarbejdes med hotellet om indkvartering af mange musikere og deres medfølgende personale.
Festivalen har i flere år markedsført sig selv på, at det er en urban festival til forskel fra f.eks. Roskilde Festival og Skanderborg Festival. Og det bliver der ikke lavet om på med dette nye tiltag.
»Vi er og bliver en festival, hvor folk kan tage hjem og sove, når dagens program er ovre. Og sådan forbliver det. Men med til historien hører, at dette er en prøveballon,« siger John Fogde.
Prisen på en ”Northside Rooms”-pakke er 4.495 kr. og inkluderer 2 partoutbilletter samt to overnatninger i dobbeltværelse for to personer.
Idéen udspringer af, den enorme søgning ofte resulterer i, at det er svært at opdrive et hotelværelse under festivalen. Derfor ligger der også implicit i offentliggørelsen, at der opfordres til at planlægge i god tid.
»Derfor opfordrer vi folk til at planlægge i god tid. Mange får en partoutbillet i julegave, og det er derfor, at vi lancerer dette mindre initiativ nu,« siger John Fogde.
Han oplyser, at omtrent 50 pct. af gæsterne kommer udenbys fra.
Mange af dem bruger anledningen til at besøge gamle venner og familie. Og her låner de så ofte en seng for weekenden.
I stedet for hotel er der også mange, som vælger at benytte sig af ”Airbnb”. Det er kort fortalt private, som vælger at leje deres bolig eller dele af boligen ud til gæster - typisk når man ikke selv er hjemme.
En søgning på ”airbnb”’s hjemmeside viser, at der i perioden for festivalen foreløbig er mere end 300 lejemål ledige. Og den gennemsnitlige pris er 535 kr. per nat for en person.
Hvis interessen for det begrænsede antal værelser viser sig at være til stede, vil John Fogde ikke afvise at udvide ”Northside Rooms”.
»Det kan enten være med Radisson. Eller det kan være med andre hoteller. Men det ser vi på, når vi har evalueret forløbet,« siger han.
Det er stadig muligt også at købe både partout-, VIP-, og endagsbilletter.
Northside Festival afholdes i perioden 17. - 19. juni 2016.