Fortsæt til indhold
Aarhus

SK Aarhus har haft en hård start på 2015

SK Aarhus har i sæsonens indledende kampe spillet mod hhv. nummer 1, 2 og 4 i ligaen.

Maria Juel Glasius

2015 er indledt med to nederlag mod de to stærkeste hold i håndboldligaen. To nøglespillere er ude med skader, og SK Aarhus er dykket ned på en niendeplads i ligaen.

Der er nok at kæmpe for i den nye sæson, men aarhusianerne har ikke mistet modet, forsikrer træner Jesper Holmris.

Søndag møder SK Aarhus Team Tvis Holstebro i årets første kamp på aarhusiansk gulv, og Holmris håber, at hjemmebanen kan give de ekstra kræfter, der kan blive brug for.

»Jeg vil mene, at vi er blandt de to hurtigste hold i dameligaen. Team Tvis har måske det hurtigste hold, men så kommer vi bagefter. Det gør også, at vi skal være påpasselige, så de ikke får foræret for mange kontramuligheder.«

Svingende præstationer

SK Aarhus har været ramt af, at Natasja Ohlendorff har været ude siden december, og at Anna Sophie Okkels først nu begynder at træne med efter sin skade. Det er to nøglespillere, der har været ude i længere tid, og deres positioner har været erstattet af to unge spillere på hhv. 19 og 17 år, Emma Mogensen og Julie Pontoppidan. Den megen spilletid til de to unge har til dels været af nød, men det har givet træneren mulighed for at prøve nogle ting af. Samtidig har det betydet, at der ikke har været helt så stort et tryk på angrebet som tidligere, siger Jesper Holmris.

»Vi har mange unge spillere på holdet. Nogle har spillet rigtig flot, men indimellem har der også været udsving i præstationen. Det er en del af holdets udvikling, og vi spiller med en tro på, at vi kan slå alle hold. Også de stærke. Når vores hold er så ungt, mener jeg også, at det er utopi at tro, at vi kan komme med lige så hurtigt som de andre hold. Det er muligt, at vi kommer bagud mod Team Tvis Holstebro, men jeg mener, at vi har det, der skal til for at komme tilbage igen.«

Jesper Holmris mener ikke, at holdet lader sig påvirke, selv om modstanderne på papiret er stærkere.

»Det er bare en ekstra motivation for os. Flere gange har vi oplevet at spille lige op med dem, og det giver selvtillid. Lige nu har vi folk på banen, der ikke normalt er så meget inde, og det tager tid. I forhold til Team Esbjerg og Viborg HK synes jeg, at vi har siddet med en noget bredere bænk. Vi har en god fysik, hvor de to hold har siddet med en smal trup.«