NRGi - andelsselskab eller aktieselskab?
Skribenten argumenterer for, at energiselskabet ENRGi skal fortsætter som en andelsforening.
DET VIGTIGSTE spørgsmål ved dette repræsentantskabsvalg til NRGi handler om en stillingtagen for eller imod omdannelsen til et aktieselskab, hvorved de opsparede værdier kan frigøres til den enkeltes forbrug.
Jeg er ikke i tvivl: Jeg ønsker at bevare mit energiselskab som brugerejet andelsselskab, og det gør jeg af følgende grunde:
- Den oprindelige baggrund for oprettelsen eksisterer stadig, fordi vi som andelshavere og brugere fortsat ønsker at have en lav pris, høj service med leveringssikkerhed og uafhængighed af uvedkommende kapitalinteresser. Dette sikres efter min mening bedst gennem sammenfald mellem ejer- og brugerkredsen.
- Gennem en 100-årig periode er andelsselskabet drevet så dygtigt, at andelshaverne tilsammen råder over værdier på omkring 3,5 mia. kr.
Jeg finder det uanstændigt, hvis denne kapital skal udloddes til og bruges af denne generation, der tilfældigvis er nuværende brugere.
- Formuen giver os derimod en enestående mulighed for at lave nogle store nødvendige moderniseringer af el - nettet med bl.a. kabellægninger, så forsyningssikkerheden kommer i top over hele forsyningsområdet, ligesom man vil kunne investere i en udbygning af bredbåndsnettet vha. el-ledningerne.
Hvis NRGI sættes på aktier vil de principielle forskelle mellem de to selskabsformer, - efter min mening - medføre forringelser for brugerne - fordi:
- Aktieejere primært investerer i forventning om fortjeneste.
- Primært ønskes en så høj forrentning af kapitalen som muligt, hvilket betyder en prioritering som er diametralt modsat af andelshavernes interesser.
- Derfor vil omdannelsen til et aktieselskab (på langt sigt) alt andet lige betyde større el-udgifter for de fremtidige forbrugere og ingen direkte indflydelse på serviceniveauet. Erfaringer fra andre lande udviser skræmmende eksempler med underkapacitet, nedslidning og en mangelfuld forsyningssikkerhed til følge.
Jeg skal derfor anbefale, at man stemmer - men kun på de repræsentanter, der fastholder andelstanken.