Julie i Friheden
Popstars-sangerinden synger i eftermiddag sommeren ind i Tivoli Friheden.
Julie Ivalo Berthelsen, bedre kendt som Julie fra Popstars, optræder i eftermiddag på den store friluftsscene i Tivoli Friheden med sange fra debutalbummet "Home", der foreløbig er solgt i 35.000 eksemplarer og bl. a. indeholder hit-balladen "Every Little Part Of Me".
Julie Bertherlsen måtte nøjes med andenpladsen i Popstars efter en tæt finale med Jon, men siden er det Julie, der har overstrålet vinderen. Singlehittene "Shout" og "Every Little Part Of Me" har begge toppet hitlisterne.
På scenen i Tivoli Friheden stiller Julie op med et fem mands-band, der vil gøre sit til, at den en time lange koncert, der begynder klokken 17.30, vil blive en oplevelse.
23-årige Julie Berthelsen er født i Århus, hvor moderen studerede, men et halvt år efter vendte mor og barn hjem til Grønland, hvor Julie voksede op i Godhavn og senere i Nuuk. Det var her, at hun begyndte at spille musik, og som 14-årig medvirkede hun som korsanger ved en gendannelse af sin fars rockband, Sume. I 1999 flyttede Julie til Århus for at studere medicin på Aarhus Universitet, men efter Popstars-berømmelsen er hun flyttet til København, og medicinstudierne er sat på stand by.
Efter koncerten med Julie kåres dette års finalister i Frk. Århus 2003-konkurrencen. Tivoli Friheden lokker i dag også med underholdning af Pjerrot og forestillinger i Circus Fantasticos cirkustelt.