Fortsæt til indhold
Aarhus

Popstjerner fra femte klasse

Kathrine Bogø, Simon Jochumsen og Simone Popovic fra Århus og Skanderborg har de sidste to måneder været popstjerner efter en andenplads ved de unges Melodi Grand Prix. I går fik de sammen med de andre finalister en platinplade for 50.000 solgte eksemplarer.

Af ANNE METTE SVANE

De bliver genkendt på gaden, skriver autografer og får massevis af SMS'er fra unge beundrere. Det østjyske børneband ''Three In One'' er blevet landskendte i børnehøjde efter en flot andenplads med sangen ''Du kan sige ja-ja'' ved de unges Melodi Grand Prix, der blev sendt direkte på DR den 7. april, hvor René Dif fra Aqua og Camilla Ottesen fra børne-TV var værter.

»Alle vil hele tiden have autografer på skolen. Og så er der vildt mange piger, der tigger om at få mit mobiltelefonnummer. Den ringer hele tiden med piger, der gerne vil mødes med mig. Men jeg har en kæreste, og hende holder jeg fast i,« fortæller den 12-årige rapper »Seje Simon«, der normalt hedder Simon Jochumsen, 12 år, og går i femte klasse på Morten Børup Skolen i Skanderborg.

Kan takke veninderne

Men den nye stjernestatus kan Simon takke klassekammeraten 11-årige Simone Popovic og hendes bedste veninde Kathrine Bogø fra Århus for.

De to piger fik idéen til at lave et dance-nummer, der handler om at ville danse med drenge, men desværre er der bare for få drenge, der gider at danse. Sangen gik i finalen sammen med ni andre ud af 1000 indsendte sange.

»Simone og jeg var i Tivoli i København, og der blev vi genkendt hele tiden af andre børn, der sang vores sang. Det var ret vildt, så man kan godt sige, at vi er stjerner. Vi er bare ikke helt store endnu,« fortæller 11-årige Katrine Bogø, der går i femte klasse på Rosenvangskolen i Århus. Kathrine og Simone har altid kendt hinanden, fordi »vi har været i mødregruppe sammen«.

Siden succesen ved Melodi Grand Prix har bandet fået 17 henvendelser om at spille på skoler, fritidshjem og festivaler. Fredag aften på Skanderborg Festivalen spiller ''Three In One'' på Gøglerscenen. Men de unge bandmedlemmer ved endnu ikke, om de vil fortsætte med musikken og bandet.

»Vi er for små til at lave en plade, for det vil være surt, hvis vi så blev rigtig store og berømte, for så ville vi ikke have tid til at være børn. Men jer er stolt over, at vi har solgt 50.000 plader,« fortæller Simone, der ikke er skuffet over, at bandet fik en andenplads. Kathrine er dog lidt misundelig på vinderen, 15-årige Sisse Søby fra Aalborg, der også vandt en pladekontrakt.

Mod på stjernelivet

De unge popstjerner har dog fået mod på et liv som stjerner. Måske.

»Jeg vil gerne være sanger, skuespiller og danser, når jeg bliver stor. Eller måske døvetolk,« fortæller Simone Popovic.

»Jeg kan ikke finde ud af spille skuespil, så jeg vil bare være danser og sanger eller advokat. Hvorfor ved jeg ikke helt. Det lyder bare spændende, hvis det nu ikke går med sangen,« fortæller Kathrine Bogø.

Seje Simon ville hellere være professionel skater end rapper.

»Hvis jeg ikke bliver den største skater af alle, så vil jeg være mekaniker og bygge min egen Mascot,« lyder det bestemt fra Simon, der har svært ved at sidde stille efter et langt pressemøde i Tivoli Friheden, når alle forlystelserne venter på at blive brugt med det gratis turbånd, som alle finalisterne har fået.

Er I så allerede blevet rige popstjerner?

»Ja, vi har tjent mange penge. Jeg er i hvert fald tilfreds, og så har vi fået en hel kasse med tøj. Fem bukser og 10 trøjer af vores tøjsponsor, en butik i Århus,« fortæller Simone og viser sin neongrønne t-shirt frem med matchende bælte og sorte bukser med neongrøn strib på. Kathrine har det samme tøj på bare i pink.

»Jeg synes, jeg har fået meget ud af det og tjent mange penge, men jeg tror nok, man får flere penge, når man skal konfirmeres,« fortæller Kathrine og kigger på sin mor, der har travlt med at holde styr på tasker og platinplader.

''Three In One'' spiller den fjerde juli om eftermiddagen i Botanisk Have, hvor der er fri entré.

jpaarhus@jp.dk