Fortsæt til indhold
Aarhus

Boksning: Brødre går efter guld

Fouad og Fawaz Nasir fra Århus ABK gør comeback i ringen efter halvandet års pause.

Af JAN LA COUR CAYENNE

Med syv boksere klar til weekendens jyske mesterskaber i Århus Stadionhal er Århus Amatør Bokseklub, ABK, den rigest repræsenterede klub blandt byens fire klubber. Men der hersker ingen tvivl om, at den største interesse hæfter sig ved de talentfulde brødre, Fawaz og Fouad Nasir, der stiller op i henholdsvis letmellem- og mellemvægt.

Da JP Århus besøgte træningen dagen før mesterskaberne, var der ingen slinger i valsen hos de to. De går begge efter guldet, og de er overbeviste om, at det vil lykkes i kamp mod så prominente lokale navne som Aarhus AK's Reda Zam Zam og Youssef El-Awad, som med rette regnes for favoritterne i de to vægtklasser. Men det har brødrene Nasir det egentlig godt med.

Gavnlig pause

Såvel Fouad som Fawaz har holdt halvandet års pause fra boksningen, men det har kun gavnet dem, mener deres træner Poul Dalby.

»De har fået lysten tilbage. Det er tydeligt at se på deres stil. De hygger sig med boksningen, så jo, jeg tror på to guldmedaljer der,« sagde træneren, der hvis det lykkes vil være tilfreds med JM-høsten. Han ser dog gerne, at klubben kan opnå yderligere et par finalepladser, f.eks til første års senioren Mauro Montesano i letweltervægt og Alireza H. Christensen, der ligesom Fouad Nasir stiller op i mellemvægt.

Selvtilliden er i top

Og selvtilliden fejler ingenting hos den 27-årige Fouad Nasir, der var jysk mester i 1998 og dansk mester året efter.

»Jeg brænder efter at bevise, at jeg igen kan blive mester. Lysten og styrken er tilbage, så ingen kan stoppe mig. Heller ikke Youssef (El-Awad, red.). Faktisk er jeg glad for, at han er favorit, for så får han et chok og en kamp, han aldrig vil glemme,« sagde Fouad Nasir, der har en meget simpel opskrift på at besejre sin værste rival.

»Det er bare at gå ind i ringen, færdigt arbejde. Jeg mangler ingenting,« tilføjede han.

Prof-drømme

Som enhver bokser har også Fouad Nasir en drøm om at træde over i de professionelles rækker, og da promotor Anders Vester kom på banen, var han meget tæt på at underskrive en kontrakt, men den dengang unge alder forhindrede overgangen.

»Aldersmæssigt vil det passe fint at blive professionel, og kommer der et kontrakttilbud, må jeg overveje sagen, men lige nu handler det om at vise mig som mester hos amatørerne,« understregede Fouad Nasir, der ikke udtrykker den fjerneste bekymring over den lange pause fra boksningen.

»Jeg havde nogle private problemer, men dem har jeg nu fået styr på, så jeg er klar,« fremhævede han, der har to jyske seniortitler på bagen. Den fem år yngre Fawaz, der ligesom broderen og resten af familien kom til Danmark fra Kuwait under Golfkrigen i 1990, lader ikke sin storebror noget efter. Også han er udmærket klar over, at favoritværdigheden tilhører Reda Zam Zam.

Respekt for modstanderne

»Det har jeg det fint med. Jeg har respekt for alle i vægtklassen, men jeg er ikke kommet bare for at være med. Jeg går efter guldet,« gentog Fawaz Nasir, der havde en ganske særlig grund til at holde pause.

»Jeg var slidt helt ned, men livet blev kedeligt uden boksningen, som jeg savnede meget. Jeg fik ro i hjernen og havde godt af pausen. Men nu må jeg simpelt hen tilbage,« sagde han.

Skulle det kikse ved JM er Fawaz Nasir ikke indstillet på at holde op igen.

»Jeg har trænet hårdt i to måneder op til JM, og den form vil jeg da holde ved lige op til DM, som det også er min ambition at vinde,« fastslog den ene af de to comeback-brødre.