Her er de Aarhus-atleter, der skal til OL i Paris
Din Avis Aarhus Onsdag sætter fokus på de danske OL-atleter, der kommer fra eller er bosat i Aarhus.
Årets største sportsbegivenhed er OL i Paris, som begynder 26. juli.
Ud af de 135 danske atleter, som skal kæmpe om medaljer, er der tolv med aarhusianske relationer.
Den vel nok største profil er sejleren Anne-Marie RIndom. Udover at være medaljefavorit er hun blevet udpeget som en af Danmarks to fanebærere ved OL sammen med håndboldkeeperen Niklas Landin.
33-årige Rindom skal på vandet i Marseille en uge efter åbningsceremonien i Paris.
Det er en drøm, der går i opfyldelse for hende.
»For 15 år siden kunne jeg kun drømme om bare at komme med til ét OL. At skulle være fanebærer nu er jo helt vildt og rækker meget længere ud over, hvad jeg nogensinde havde tænkt eller turdet drømme om,« har hun tidligere udtalt til TV2 Sporten.
Åbningsceremonien i Paris bryder med traditionerne, da den i stedet på et stadion kommer til at foregå på floden Seinen.
Den 33-årige sejler vandt OL-guld i 2021 i Tokyo og er bosat i Aarhus, hvor hun træner i det internationale sejlsportscenter på Aarhus Ø.
Hurtigløberen Simon Hansen, som for nylig satte ny dansk rekord på 100 meter med tiden 10,11 sekunder, er en anden Aarhus-atlet, der skal forsvare de danske farver i den franske hovedstad.
Han kommer oprindeligt fra Herning og er søn af den tidligere Superliga-spiller Ove Hansen.
Søskendeparret Johanne og Andrea Schmidt er lokale sejlere, som skal på vandet til OL. De har sejlet sammen i Aarhus Sejlklub i ti år. Først i bådklassen 29’er og siden i 49erFX, hvor de hører til i verdenstoppen af FX-sejlere med flere top 10-placeringer.
I verdenstoppen finder man også Anders Antonsen. Den aarhusianske badminton-spiller ligger i øjeblikket nummer fire på verdensranglisten og kan være en af de danskere, som kan vinde en OL-medalje. Den 27-årige aarhusianer deltager i sit andet OL.
Håndboldspillerne Emil Nielsen og Henrik Møllgaard er også nogle gode bud på medaljetagere. Emil Nielsen er målmand i Barcelona, men fik sin håndboldopdragelse i Aarhus, mens Henrik Mølgaard har boet i Åbyhøj i en årrække.
En anden lokal håndboldspiller, som kan opleves i ”byernes by” til OL, er Mette Tranborg fra Risskov.
OL slutter 11. august.