Aarhus Vand A/S vil være energineutral
Aarhus Vand A/S er hoppet med på den grønne bølge og har en ambition om at blive energineutral i 2030. Det skal bl.a. ske ved at udnytte energien i spildevandet fra aarhusianerne og byens virksomheder. Renseanlæg er normalt store energislugere, men Aarhus Vand har udviklet anlæggene, så de nu er energileverandører, der producerer mere energi, end de bruger på at rense spildevandet, fremgår det af årsrapporten fra Aarhus Vand A/S. Det er sket ved at nedsætte energiforbruget og samtidig øge energiproduktionen. Spildevand kan omdannes til el og varme, og i 2021 producerede selskabet 9.294 MWh overskuds-el svarende til forbruget i alle husstande på Samsø og 4.106 MWh overskudsvarme svarende til alle husstande på Læsø. Men den grønne el og varme bliver i Aarhus og kommer dermed aarhusianerne til gode via el- og fjernvarmenettet.
Aarhus Vands mål for 2030 er at producere mere energi, end selskabet bruger til både produktion af drikkevand og håndtering af spildevand, altså at den såkaldte egenforsyningsgrad samlet kommer over 100 pct. Egenforsyningsgraden for selskabets samlede aktiviteter steg med 3 procentpoint i 2021 og nåede op på 56 pct., og selskabet følger dermed planen for at blive energineutral i hele vandets kredsløb.
I 2021 indviede Aarhus Vand sit nye regnvandsanlæg i Nye nord for Aarhus, som dermed er den første by i Danmark, hvor al regnvand bliver brugt til toiletskyl og tøjvask. Derved sparer man 40 pct. af grundvandet. En anden måde at spare på grundvandsressourcerne er ved at reducere vandtabet fra grundvandsboring til forbrugerne. I 2021 lå vandtabet i Aarhus på 5,1 pct., hvor det gennemsnitlige vandtab på landsplan er på over 7 pct. I alt producerede Aarhus Vand i 2021 15,4 mio. kubikmeter drikkevand, fremgår det af rapporten.