Fortsæt til indhold
Aarhus

Efter kritik: Nye vejnavne til Godsbanekvarteret

Der skulle flere lokale kunstnere på de nye vejnavne i Godsbanekvarteret, fastslog rådmand. Nu har kommunen fundet fire nye navne.

Efter hård kritik af Aarhus Kommunes valg af vejnavne til det kommende Godsbane-kvarter er kommunen nu klar med et nyt bud.

Skuespiller Bodil Lindorff, scenekunstner Karen Wegener, billedkunstner Anna Klindt og musiker Kjeld Tolstrup får nu hver især opkaldt en vej efter sig på Godsbane-arealerne, mens der alligevel ikke er blevet plads til en vej opkaldt efter jazzværtshusejer Bent J. Jensen og skuespiller Kjeld Petersen. Og sangeren Trille Nielsen får i stedet for ved Godsbanen en vej opkaldt efter sig i Lisbjerg i et område med børnekultur.

»Det er et stort puslespil med mange interesser, som vi har forsøgt at få til at gå op. Jeg er glad for, at vi nu har fundet frem til i alt 16 navne, som alle repræsenterer den samme kulturelle og kreative udvikling, der kendetegner området omkring Godsbane-arealerne,« siger Bünyamin Simsek (V), rådmand for Teknik og Miljø, i en pressemeddelelse.

Valget af Kjeld Tolstrup er rigtig godt. Kjeld var en pioner i dansk musikkultur, og det er et godt og modigt signal af Aarhus Kommune at opkalde en vej efter en dj.
Jesper Mardahl, formand, Promus

Da listen med de valgte vejnavne til området blev offentliggjort i august, mødte den hård kritik fra dele af byrådet og lokale kunstsammenslutninger for ikke at have nok lokale kunstpionerer på listen. Efterfølgende har Teknik og Miljø samarbejdet med kultur- og musikmiljøet i Aarhus om de nye vejnavne. Ingen af de fire nye navne er med på navnelisten i Aarhus Kommunes egen officielle vejnavnebank.

Lokale kulturpersonligheder

Ifølge Aarhus Kommune er de fire nye navne opkaldt efter aarhusianske kulturpersonligheder. Bodil Lindorff, som døde i 1999, oprettede i 1966 børneteatret Filuren i Aarhus. Skuespiller Karen Wegener, som døde i 2012, var i mange år ansat på Aarhus Teater, og aarhusianeren Kjeld Tolstrup, der døde i 2011, var en dansk dj og radiovært. Netop udpegningen af Kjeld Tolstrup som ny indehaver af et vejnavn i Aarhus er en fantastisk idé, siger formanden for Promus (Produktionscenteret for Rytmisk Musik i Aarhus), Jesper Mardahl, der har kritiseret det første valg af vejnavne til området for at være næsten ryddet for Aarhus’ egen kulturhistorie.

»Valget af Kjeld Tolstrup er rigtig godt. Kjeld var en pioner i dansk musikkultur, og det er et godt og modigt signal af Aarhus Kommune at opkalde en vej efter en dj,« siger Jesper Mardahl.

Det sidste nye navn på listen er Ry-billedkunstneren Anna Klindt (1899-1985). Pladsen foran Arkitektskolen har endnu ikke fået et navn, men Teknik og Miljø er i dialog med naboerne for at finde frem til dette. Forventningen er, at navnet vil være på plads i løbet af december.

Socialdemokratiet i Aarhus Byråd var blandt kritikerne af de først valgte vejnavne til området, men ifølge byrådsmedlem Louise Lindskrog (S) er partiet bl.a. tilfreds med, at der er kommet en mere ligelig kønsfordeling blandt de nye gadenavne.