Mindst 226 dræbt ved oversvømmelser i Vietnam
Mindst 226 personer har mistet livet under voldsomme oversvømmelser i det centrale Vietnam. Og myndighederne arbejdede torsdag om kap med tiden for at få bragt over 100.000 mennesker i sikkerhed på niveauer over havets overflade.
Vejrudsigterne er nemlig dystre. Ifølge Vietnams landbrugsminister og minister for egnsudvikling, Le Huy Ngo, vil vejrforholdene blive forværret de kommende dage.
- Situationen er ekstrem alvorlig, sagde han torsdag på vietnamesisk tv.
Oversvømmelserne er værst omkring de centrale kystområder, der består af seks provinser. I alt strækker provinserne sig over 500 kilometer. Og netop i de områder forventes der voldsomme regnskyl i løbet af torsdag eller fredag.
Ifølge Pham The Duyet, der er medlem af politbureaet i Vietnam, har det regerende kommunistparti appelleret til hele nationen og til det internationale samfund for hjælp til ofrene for oversvømmelserne.
Ifølge hjælpeorganisationer i landet er det yderst vigtigt, at folk får mad bragt ud inden de næste regnskyl.
Vandmasserne fra himlen menes at være den største mængde regn, der nogensinde er målt i Vietnam. Og skaderne efter oversvømmelserne er de værste, Vietnam har set i mange år.
Vandniveaet i floderne i de sydlige regioner var torsdag også begyndt at stige. Og Vietnam frygter, hvilke vandmasser der kan komme fra Det Sydkinesiske Hav, hvis regnen tager til.
Trafikken er også ramt. Onsdag var stort set al transport til de centrale provinser brudt sammen. Mens det torsdag var muligt at flyve til få steder, blandt andet lufthavnen i byen Danang. Men hovedvejen mellem Hanoi og Ho Chi Minh City var torsdag stadig lukket.
Omkring syv millioner indbyggere bor i de vietnamesiske områder, der er ramt af oversvømmelserne. Også nabolandet Cambodia plages af regnen. Her det især gået ud over hovedstaden Phnom Penh, hvor myndighederne torsdag delte ris ud til ofrene, samtidig med at de advarede mod nye regnskyl.
/ritzau/