Grevinde af Rosenborg er død
Grevinde Anne Dorte af Rosenborg sov stille ind på Gentofte Hospital i går.
Kongehuset er ramt af et dødsfald, idet grevinde Anne Dorte af Rosenborg er sovet stille ind på Gentofte Hospital i går kl. 20.00. Hun blev 66 år.
Det oplyser grevindens tre døtre, Josephine, Camilla og Feodora, i en pressemeddelelse.
Bisættelsen vil finde sted fra Lyngby Kirke torsdag den 9. januar kl. 10.30.
Årsagen til grevindens død er ukendt for offentligheden, men hun er tidligere blevet opereret for kræft i halsen og har to gange i løbet af de seneste par år været indlagt på hospice.
Gift med Christian i 42 år
Grevinde Anne Dorte var i 42 år gift med greve Christian af Rosenborg, som døde af kræft i maj 2013, 70 år gammel.
Greven var dronning Margrethes fætter, og de to havde et nært forhold.
Grev Christian og grevinde Anne Dorthe fik tre døtre, komtesserne Josephine og Camilla, der er tvillinger, samt komtesse Feodora, samt syv børnebørn.
Ægteskabet i 1971 blev samtidig årsagen til, at grev Christian måtte afskrive sig arveretten til den danske trone. Han blev født "prins til Danmark" på Sorgenfri Slot, hvor også hans far, arveprins Knud, blev født.
Børnene er uden titler
Men da grevinde Anne Dorte var borgerlig, født Maltoft-Nielsen, måtte Christian resten af livet nøjes med titlen greve af Rosenborg.
Grevinde Anne Dortes tre døtre har alle tre giftet sig og har derfor mistet deres komtessetitel, som de er født med og kunne bære, så længe de forblev ugifte.
Samtidig er grevindens nuværende svigersønner borgerlige, og derfor har grevinde Anne Dortes børnebørn ingen titler.