Stammeren, der blev en stor retoriker
Dødsfald: Fhv. biskop over Roskilde Stift, dr.theol. Jan Lindhardt, er død. Han blev 76 år.
Jan Lindhardt var én af landets mest fremtrædende teologer, der både med humoristisk sans og teologisk tyngde blandede sig flittigt i debatten. Han døde, 76 år gammel, på et plejehjem i Odense efter i 2012 at være blevet ramt af Alzheimer, der efterhånden berøvede ham evnen til at læse og skrive.
Jan Lindhardts far var den kendte teologiprofessor ved Aarhus Universitet, dr.theol. P. G. Lindhardt, der vakte opsigt med Askov-foredraget ”Det evige liv” her på jorden. Også hans mor skabte sig en position i offentligheden som naturlægen Gerda Lindhardt, der gik utraditionelt til værks.
Jan Lindhardt tog efter studentereksamen fra Aarhus Katedralskole teologisk embedseksamen i 1962 fra Københavns Universitet og begyndte en karriere på Aarhus Universitet, der kulminerede med en stilling som docent, men var tillige hjælpepræst i Elev-Elsted-Lystrup Pastorat.
Han blev ordineret i Aarhus Domkirke i 1981 og forsvarede sin doktorgrad i 1983.
Jan Lindhardt fungerede som gæsteprofessor i retorik ved Københavns Universitet og virkede som en udadvendt og aktiv biskop over Roskilde Stift i perioden 1997-2008. I 1994 havde han imidlertid tabt bispevalget over Aarhus Stift til vennen Kjeld Holm.
I krig med katolikkerne
Dengang sagde kandidaten, der besad et usædvanligt talent for at kommunikere, selv om han som barn stammede så meget, at han ikke kunne sige sit eget navn og først som 40-årig turde optræde offentligt:
»Man må kunne lære at sige noget på 28 sekunder. Man kan ikke altid starte med modifikationerne og hele det kirkelige fuglesprog.«
Jan Lindhardt endte som mediedarling, fordi han var i stand til at udtrykke sig i overskrifter og havde let ved at eksemplificere, og allerede to år efter sin indsættelse i Roskilde lød den uofficielle statistik, at han var den næstmest citerede kirkelige kilde i landet efter Søren Krarup.
Jan Lindhardts signatur figurerer på en stribe af bøger, anmeldelser, kronikker og læserbreve. Ikke mindst var han aktiv i den teologiske diskussion. Således slog han i 2010 fast, at »katolikkernes håbløse cølibatkrav« kunne ses som årsagen til de mange sager om pædofili i den katolske kirke og »fordærvelse af den sunde fornuft«, hvilket fik flere katolske præster til at forlange en undskyldning.
I 1975 skrev Jan Lindhardt bogen ”Retorik”,
der inkasserede så dårlige anmeldelser, at oplaget blev kørt til makulering. Det var nok en forhastet disposition, for siden opnåede bogen at blive en bestseller og udkomme i 12 oplag.
Jan Lindhardt var dygtig til at bringe folkekirken ind i det offentlige rum, ofte med kritik til følge, bl.a. da han efter terrorangrebet den 11. september i 2001 fik flere bispekolleger på nakken, fordi han hævdede, at Vesten var i religionskrig med islam.
Da han sluttede sit embede i Roskilde, kunne han blive boende i en bispegård, da hans hustru og tidligere elev på Aarhus Universitet, Tine, blev valgt til biskop på Fyn.
Jan Lindhardt var først gift med Lise, professor i fransk, tysk og engelsk, og siden 1985 med Tine Lindhardt.
I det første ægteskab har Jan Lindhardt fire døtre og i det sidste to sønner, der studerer teologi.