Biografbilletter på nettet er et hit
De københavnske biografgængere har luret finten. Et par klik med musen, og biografbilletterne til aftenens syvforestilling er i hus. Pist væk er den irriterende ventetone i telefonrøret. Det samme er tvivlen, om pladserne nu er gode nok - for dem har man selv valgt inde i den virtuelle biografsal på nettet.
»Internet og biografbilletter hitter. Det er en succes, fordi du når som helst, det passer dig, kan klikke ind og vælge, hvor du vil sidde og få svar på, om der er plads eller ej. Den fleksibilitet ønsker folk i dag,« siger Esben Madsen, der er direktør for softwarefirmaet ebillet a/s.
ebillet a/s står bag Danmarks største biografbilletportal ( www.biografbillet.dk). Siden den første biograf kom på nettet for godt to år siden, er yderligere 31 biografer kommet til, bl.a. Empire Bio og Grand Teatret.
For alle biograferne gælder det, at antallet af online-bestillinger stiger for hver måned, de har været tilknyttet billetportalen. De biografer, der har været online længst, er helt oppe på 40 procent af det samlede antal bestillinger:
»Formodningen om, at kun pc-nørden med de tykke briller ville benytte sig af det, holder overhovedet ikke. Folk i alle aldre og over hele landet bestiller billetter på internettet,« fortæller Esben Madsen.
Han forudser, at godt halvdelen af de 11 mio. biografbilletter, der årligt sælges i Danmark, enten vil være bestilt eller købt i cyberspace om et par år.
Stadig travle telefoner
Nordisk Film Biografer står for Danmarks næststørste billetportal ( www.biobooking.dk). Den huser 15 biografer, bl.a. Imperial, Palladium og Palads. Også her har salgs- og marketingdirektør Michael Chalmer lutter lovord til overs for internettets billetlyksagligheder.
»Det er en forretning på vej frem. Siden vi indførte systemet for halvandet år siden, har vi hver måned konstateret fremgang i antallet af online-bestillinger.«
Af konkurrencemæssige årsager ønsker Michael Chalmer ikke at løfte sløret for det konkrete antal bestillinger, som Nordisk Film Biografer modtager på deres hjemmeside, men han kan lokkes til at sige, at »det er en pæn del«.
Det har pudsigt nok ikke haft indflydelse på, hvor mange der henvender sig telefonisk. Trods den nye og populære bestillingsform modtager Nordisk Film Biografers callcenter lige så mange opkald nu, som før billetportalen gik i luften. Det skyldes ifølge Michael Chalmer, at callcentret i lige så høj grad er et servicecenter, der fortæller, hvor, hvornår og hvor længe de forskellige film kører, som blot et booking-center.
Fortsat hadekø
Men træerne vokser ikke ind i cyberspace. Nok giver flertallet af de københavnske biografer deres kunder mulighed for selv at vælge sæde og bestille billetten på nettet. Men hovedparten af biografgængerne skal stadig møde op den obligatoriske halve time før filmen, da kun meget få biografer kan tilbyde decideret billetsalg på nettet.
I dag findes der kun tre biografer af denne slags i hele Danmark, og kun én - Gentofte Kino - ligger i Storkøbenhavn. Alle tre biografer finder man på ebillet a/s' billetportal, og direktør Esben Madsen forudser, at antallet af sådanne biografer vil være mangedoblet inden for de næste seks måneder:
»Du bruger internettet for at spare tid. Du gider ikke at stå i kø. Derfor er e-handel - det vil sige, at du både kan bestille, købe og få din billet gennem internettet - afgjort fremtiden inden for biografverdenen.«
Nordisk Film Biografer er ikke helt så langt fremme, men også her arbejder man på et system, der skal gøre det muligt at købe biografbilletten hjemme i dagligstuen - uden anden ventetid end den, man i ny og næ også møder på nettet.
»Men vi skal først sikre os, at systemet fungerer perfekt, især det, der skal kontrollere, om gæstens hjemmeprintede billet - eller hvilken form billetten nu en gang får - nu også er ægte nok. I praksis skal det kunne fungere i store biografer som Imperial, og sikkerhedsmæssigt skal det være helt i top,« siger Michael Chalmer, der dog trods sine forbehold regner med, at også Nordisk Film Biografer kan tilbyde sine kunder online-salg af biografbilletter i slutningen af i år.
Digitale efternølere
Endelig findes der et par biografkæder, hvor kunderne stadig må tage til takke med kun at kunne bestille billetter telefonisk. Det drejer sig bl.a. om CinemaxX.
Sidstnævnte driver bl.a. Dagmar Teatret og Kino Palæet i Lyngby, som tilsammen trækker en million biografgængere om året - biografgængere, der alle må bestille deres billetter telefonisk eller ved at møde fysisk op ved billetlugen. Nye tider er dog på vej her, lover direktør Bo Christensen:
»Inden for den næste måned kan vi tilbyde vores kunder online-billetbestilling. Vi har netop installeret et helt nyt billetsystem og har derfor ikke kunnet tage fat på internetdelen tidligere,« siger direktøren.Tilbuddet om at kunne købe billetter på nettet har lidt længere udsigter, men direktøren understreger, at »man arbejder hårdt på sagen«.
Det samme gør man hos CinemaxX:
»Det er et stort ønske hos os, og vi arbejder hårdt på at få et online-bestillingssystem op at køre for vores to biografer, da vi ved, at det er et stort ønske blandt vores kunder,« siger direktør Kim Brochdorf.
Han regner med at kunne indfri kundernes ønske i slutningen af dette år. Men akkurat som hos konkurrenterne er der en fase 1 og en fase 2:
»Muligheden for billetkøb på internettet er selvfølgelig med i vores overvejelser, men et købesystem er mere kompliceret at installere end et online-bestillingssystem. Her er der penge direkte involveret, og det kræver meget rent sikkerhedsmæssigt.«
I 2001 besøgte 900.000 CinemaxX's biografer på Fisketorvet. Har disse biografgængere samme mønster som alle andre, vil omkring 90.000 hurtigt gå over til at bestille deres billetter online, så snart muligheden byder sig. Og andelen vil være støt stigende. Det får dog ikke direktør Kim Brochdorf til at forudse afskedigelser blandt CinemaxX's telefonpassere og billetlugefolk.
»Online-bestillingen skal bare ses som en ekstra service over for vores kunder, og der vil stadig være behov for personlig betjening - internet eller ej,« konkluderer han.
Bestil dine biografbilletter online her: www.biobooking.dk
Eller: www.biografbillet.dk