Fortsæt til indhold
Indland

Militærøvelse ved Øresundsbron

Det er heldigvis kun en øvelse, men det kommer til at se voldsomt ud. Det svenske forsvars Combined Challenge 2007 foregår forskellige steder i hele Skåne og omfatter 7.500 mand og hundredevis af køretøjer og kampvogne fra hele Sverige.

Fredag 1. juni foregår rykker et stort antal kampvogne og soldater frem på begge sider af motorvej E22 i retning mod betalingsanlægget ved Lernacken og besætter Lernacken.

"Øresundsbron" opfordrer alle trafikanter til at koncentrere sig om deres kørsel på motorvejen og om at være opmærksom på trafiksikkerheden.

I Limhamn foregår øvelsen fra torsdag 31. maj, da militærstyrker og –vogne ankommer til området. Den største trafikpåvirkning sker lørdag morgen, hvor der er begrænset fremkommelighed på de store veje – dog undtagen motorvejen.

Af sikkerhedsmæssige årsager kan visse veje være midlertidigt afspærret for al trafik. Øvelseskommandoen opfordrer trafikanter til at være opmærksomme og holde mindst 25 meters afstand til de militære køretøjer.

Øvelsen er en forberedelse til en fredsskabende EU-indsats for eksempel med Nordic Battle Group, som skal være klar til indsats fra og med 2008.

Øvelseskommandoen har besluttet at gennemføre en stor del af øvelsen i Malmö-området, eftersom tætbebyggede områder er det mest realistiske miljø for fredsskabende indsatser.