I Danske Bank opruster man i kampen mod svindlere, der finpudser særligt ét våben
Aldrig har danskerne tabt så stort et beløb til svindlere som i 2025. Bankens afdeling, der aktivt arbejder mod svindel, åbner for første gang dørene for journalister.
Der er et våbenkapløb i gang.
Ikke blandt stormagter, men i vores stuer og på vores telefoner.
På den ene side står mennesker, der lever af at svindle.
Dem, der besøger dig i hjemmet med opdigtede historier. Dem, hvis hjemmesider sælger ikke-eksisterende produkter, og dem, der sender falske beskeder og afpresser dig for at få fingrene i dine penge.
På den anden side sidder dem, der skal beskytte pengene.
Som Danske Bank.
Her har man også et arsenal: en afdeling kun for svindelbekæmpelse med kunstig intelligens, automatiserede systemer og 150 ansatte med to formål: At afværge svindel og mindske risikoen for, at det sker igen.
Afdelingen takkede ja til vores forespørgsel om besøg og åbner dermed for første gang op for journalister.
Det gør man, fordi svindlernes ypperste våben for tiden er én bestemt ting, der koster danskerne flere millioner kroner, men som bedst bekæmpes med åbenhed.