• For abonnenter

Henriette Ergemann kæmper mod »wokeisme, feminisme, klimahysteri, global pandemiangst, knæfald for islam« og »grådige globalister«

Henriette Ergemann har i sin korte tid som næstformand for Nye Borgerlige skabt furore i offentligheden.

Artiklens øverste billede
Henriette Ergemann blev valgt som næstformand i Nye Borgerlige den 7. januar. Arkivfoto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Henriette Ergemann meddelte mandag, at hun trækker sig fra næstformandsposten i Nye Borgerlige. Jyllands-Posten genbringer i den anledning et portræt af politikeren.

»Det er jeg ked af, og jeg vil gerne undskylde. Og jeg vil gøre mit ypperste for at vise, at jeg er værdig til den enorme tillidserklæring, som Nye Borgerliges medlemmer viste mig ved at vælge mig som deres næstformand ved det ekstraordinære årsmøde i sidste uge.« 

Sådan lød ordene fra Nye Borgerliges nyvalgte næstformand, Henriette Ergemann, i et Facebook-opslag torsdag den 16. februar lidt over kl. 13.

Forud for undskyldningen lå flere dages mediestorm, hvor Ekstra Bladet og B.T. havde gravet gamle Facebook-kommentarer frem fra den 48-årige kommunalpolitiker.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.