Fortsæt til indhold
Indland

Skoletræt 16-årig kæmper for at få en faguddannelse

Den nye regerings ambition er, at erhvervsuddannelserne bliver førstevalget for flertallet af landets unge. Oliver Palmelund vil med glæde tage en erhvervsuddannelse, men grundskolen har gjort vejen dertil svær.

Når den 16-årige Oliver Palmelund møder i skolen hver morgen, drømmer han om, at tiden går hurtigt, så han igen bliver sluppet fri.

»Jeg har været træt af at gå i skole det meste af mit liv,« siger han.

I dag går han i 10. klasse. Oliver Palmelund har skiftet skole fem gange, og gennem alle sine skoleår har succeserne været få og kortvarige.

De mange skoleskift har blandt andet betydet, at han ad flere omgange hverken har været i gang med videre uddannelse eller i arbejde.

»Det var ikke af egen fri vilje, at jeg ikke havde noget at stå op til, men jeg vil hellere lave ingenting, end at være et sted hvor jeg får at vide, at jeg er dum, og hvor jeg ikke bliver givet en chance,« siger han.