Fortsæt til indhold
Indland

Antallet af private arbejdsplader i Horsens Kommune er steget med 6,5 pct. Det er langt flere end på landsplan

En ny erhvervsstrategi skal sikre, at erhvervslivet også fremadrettet står stærkt i Horsens.

På flere områder klarer virksomhederne sig i Horsens bedre end landsgennemsnittet. Det viser en ny rapport fra Frekvens, der netop er blevet udgivet af Business Region Aarhus.

Blandt andet kan det fremhæves, at antallet af private arbejdsplader i Horsens Kommune er steget med 6,5 pct. på fire år, mens stigningen på landsplan har været 4,1 pct.

Også på bundlinjen vokser omsætningstallene hos de horsensianske virksomheder. Her kan man se, at der på fire år har været en stigning i den private omsætning på 22 pct. Stigningen på landsplan har til sammenligning været på 15 pct.

»Vi har et virkelig stærkt erhvervsliv i Horsens Kommune, og det bliver bekræftet af de nye tal. Vi møder fortsat en stor interesse fra virksomheder, der gerne vil flytte til Horsens Kommune, eller virksomheder der gerne vil udvide, fordi det går dem godt. Det betyder alt sammen, at der også er mange jobs i vores kommune, og vi skal også fremover have fokus på, hvordan vi gør det endnu bedre at drive og udvikle virksomhed i Horsens Kommune,« siger borgmester Peter Sørensen (S) i en pressemeddelelse.

Ny strategi på vej

Den fremadrettede strategi er netop udgangspunktet for en ny erhvervsstrategi, som Horsens Kommune i denne uge er startet på sammen med Horsens Alliancen. Erhvervsstrategi er en del af Horsens Byråds budgetaftale for 2022, hvor bl.a. grøn omstilling og udfordringerne med at skabe kvalificeret arbejdskraft er fokusområder.

Den nye erhvervsstrategi skal være færdig inden 2022 bliver til 2023. Det lokale erhvervsliv vil også blive inviteret til at komme med deres bidrag til strategien.

Der er nu 4.422 virksomheder med hovedsæde i Horsens Kommune, og de største områder er inden for fødevarer, byg og bolig samt transport. Samtidig er industri fortsat en vigtig branche. Ifølge Frekvens-rapporten er antallet af virksomheder i Horsens desuden støt stigende.