Dansk elektrisk rekord
Dansk elproduktion og eksport af elektricitet fortsætter med at vokse. Fortsat udsigt til eksport-boom til orge og Sverige indtil tøbruddet i april-maj.
Norge og Sverige importerede i slutningen af sidste år al den el, som kunne presses igennem kablerne fra Sjælland og Jylland. Derfor voksede den danske elproduktion sidste år med 3,6 pct. til 38,9 mia. kWh på trods af, at Danmarks største elforbruger, Stålvalseværket i Frederiksværk, slukkede for hovedparten af sine ovne.
Det fremgår af nye tal fra Energistyrelsen, der dog samtidig peger på en markant stigning i produktionen af strøm fra vindmøller, der takket flere møller og mere blæst nåede op på at dække 13,9 pct. af vores hjemlige elforbrug.
Eksportboom
Baggrunden for, at Danmark sidste år indtog rollen som storeksportør af strøm, var det ekstremt tørre efterår i Sverige og Norge, der har sendt landenes vandreserver i bund. Derfor er der fortsat udsigt til et dansk nordgående eksportboom mindst frem til tøbruddet i løbet af april-maj for alvor sætter ind og smelter sneen i de norske og svenske fjelde.
Samlet blev der tale om en nettoeksport af el fra Danmark på 2,1 mia. kWh mod 575 mio. kWh i 2001 og en nettoimport på 665 mio. kWh i 2000.
Den danske elproduktion kunne dog have været betydeligt større, hvis det ikke havde været for en meget stor import af svensk og norsk vandkraftsel i sommerens løb. Den import forventes dog at blive noget mindre i år på grund af prognoser, der peger mod, at vandstanden i de norske og svenske vandmagasiner i den kommende sommer vil komme til at ligge på et væsentligt lavere niveau end sidste år.
I Danmark vil mængden af vindmøllestrøm vokse markant i år under forudsætning af uændrede vindforhold. Dels fordi verdens største havmøllepark på Horns Rev ud for Esbjerg vil producere strøm hele året mod kun et par måneder sidste år. Dels fordi den øvrige vindmøllekapacitet vil blive udbygget blandt andet med verdens næststørste havmøllepark ud for Lolland.