Så store er VLAK's foreslåede skattelettelser
En lang række afgifter skal minimeres, mellemskatten skal skrottes og selskabsskatten sænkes. Sådan lyder det i et nyt udspil fra Venstre, LA og Konservative.
Hvis det lykkes Troels Lund Poulsen (V) at danne regering med De Konservative og Liberal Alliance, kan der være store skattelettelser på vej til danske lønmodtagere og virksomheder.
Konkret foreslår Troels Lund Poulsen at fjerne den netop indførte mellemskat på 7,5 pct. samt at sænke elafgiften permanent og lempe selskabsskatten fra 22 pct. til 20 pct.
Mellemskatten er en ny skat på 7,5 pct. for indkomster mellem 641.200 kr. og 777.900 kr. Herefter betales der 7,5 pct. i topskat op til knap 2,6 mio. kr., hvorefter der så betales toptopskat.
Det er et nyt skattesystem, der blev indført i 2026. Indtil da var der kun topskat på 15 pct., som skulle betales af indkomster over 665.000 kr.
Ifølge Cepos svarer en afskaffelse af mellemskatten til en skattelettelse på 6,9 pct. på den sidst tjente krone for alle, der tjener over 641.200 kr. om året.
Dertil kommer en permanent nedsættelse af elafgiften til EU’s minimumsniveau, hvilket vil spare en gennemsnitsfamilie omkring 4.000 kr. årligt, samt en nedsættelse af momsen på fødevarer.
»Det er en stærk og ambitiøs politisk ramme, de har lagt frem, der bestemt vil skabe luft i danskernes hverdagsøkonomi,« siger Mia Holstein, cheføkonom i Cepos.
Afskaffelsen af mellemskatten vil øge arbejdsudbuddet med 7.600 personer og øge Danmarks BNP med 14,4 mia. kr.
Danmarks BNP er rundt regnet på 3.000 mia. kr., så det svarer til en stigning på knap en halv procent.
På virksomhedssiden vil en lettelse af selskabsskatten fra 22 pct. til 20 pct. øge arbejdsudbuddet med 1.100 personer. Samtidig vil det øge BNP med ca. 26 mia. kr., viser beregninger fra Cepos.
Det fremgår ikke af udspillet, om finanssektoren også fremover kun skal betale 20 pct. i selskabsskat.
Som det er nu, betaler sektoren en ekstraskat på op til 4 procentpoint, så der betales 26 pct. i selskabsskat. Det blev indført for at finansiere Arne-pensionen.
De mange skatte- og afgiftslettelser vækker ikke overraskende glæde hos Cepos.
»Udspillet virker nærmest befriende i sit opgør med fire års kompromispolitik. Særligt på skatte- og afgiftsområdet er der meget gode takter, som vi selvfølgelig bifalder,« siger Mia Holstein.
Mens fødevaremoms og elafgifter sænker danskernes udgifter bredt, rammer skattelettelserne primært virksomheder og dem med de højeste indkomster. Det kan øge uligheden, erkender Cepos’ cheføkonom.
»Det er et trade-off, men som et af de mest lige lande i verden, er det her et rigtigt skridt at tage for at styrke Danmarks vækst og gøre danskerne mere velstående,« mener Mia Amalie Holstein.