Fortsæt til indhold
Håndbold

Michael V. Knudsen skrev kontrakt med Bjerringbro-Silkeborg

Michael V. Knudsen har skrevet kontrakt med Bjerringbro-Silkeborg gældende for de næste tre sæsoner.

/ritzau/

Det var som ventet den mangeårige landsholdsstjerne Michael V. Knudsen, der var hovedpersonen, da håndboldklubben Bjerringbro-Silkeborg fredag præsenterede en ny stjernespiller ved et pressemøde.

35-årige Knudsen har siden 2005 optrådt for Flensburg-Handewitt i den tyske Bundesliga, men vender fra næste sæson tilbage til den danske liga, hvor han tidligere har spillet for Viborg og Skjern.

- Jeg er rigtig glad for at være hernede i Tyskland, og det har været svært at tage skridtet tilbage til Danmark, men jeg har altid gerne ville slutte min karriere i Danmark, siger Michael V. Knudsen til Bjerringbro-Silkeborgs hjemmeside.

- Nu var der så muligheden for at komme til Bjerringbro-Silkeborg, og den var så spændende, at jeg ikke kunne lade den gå, lyder det fra Knudsen, der har skrevet en kontrakt gældende for de næste tre sæsoner.

Håber på DM-titel

Stregspilleren har spillet på det danske landshold i 14 år. Han er noteret for 229 landskampe og var med i truppen, der blev europamestre i 2008.

Nu håber han, at han med skiftet til BSV kan føje en DM-titel til samlingen.

- Sportsligt er det en topklub med rigtig gode spillere på alle positioner, og jeg føler virkelig, at det er hold, der kan gå hele vejen næste år.

- Det er et godt hold med en god træner, så jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne spille med helt i toppen og endda også vinde et DM, siger Michael V. Knudsen.