Direktør forlader Århus Elite
Efter fire års ansættelse forlader Jørgen Noes nu Århus Elite A/S.
Jørgen Noes har sagt ja til en stilling i ledelsen af den århusianske vækstvirksomhed, Proshop Europe, og tiltræder sit nye job primo/medio december 2010.
”Motiverne bag mit jobskifte er ganske simple. Jeg fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til,” siger Jørgen Noes, der dog tilføjer, at det var med meget blandede følelser, han traf beslutningen om at sige op.
”Hvert eneste minut her i Århus Elite A/S har været spændende, og jeg forlader en organisation, hvor jeg har været omgivet af kompetente og glade kollegaer,” lyder rosen fra den afgående direktør.
Ærgerlig beslutning
Adm. direktør i Århus Elite, Jan Christensen, forstår valget, men ærgrer sig samtidig.
”Jeg er rigtig ked af, at Jørgen Noes forlader os. Han har gjort et stort og meget kvalificeret stykke arbejde. Men jeg forstår på den anden side godt, at han har takket ja til det meget spændende job, som han har fået tilbudt,” lyder det fra Jan Christensen.
Jørgen Noes blev ansat af Lars Windfeld og overtog efter dennes sygemelding ledelsen af Århus Elite sammen med direktøren i Atletion, Peter Kjærgård, og daværende økonomichef Ib Grossbøl Selman.
Leder efter afløser
Efter Jan Christensens tiltrædelse i maj 2009 har Jørgen Noes sammen med Jan Christensen, Peter Kjærgård og senest også økonomidirektør Dich Stoffer udgjort ledelsen af Århus Elite.
Århus Elite A/S har allerede taget fat på at klarlægge, hvilken profil der skal træde ind i stillingen efter Jørgen Noes.
”Det skal være en erfaren person, som kan løfte arven efter Jørgen og blandt andet fortsætte det arbejde på sponsorområdet, vi har intensiveret yderligere her i efteråret,” siger Jan Christensen.